Od 2008 r. w Połańcu działa Hostel dla uzależnionych od alkoholu, który jest oddziałem Ośrodka „San Damiano” w Chęcinach. Oferuje pomoc psychologiczną, psychoterapeutyczną i psychiatryczną. To jedyna tego typu placówka, która zajmuje się jednocześnie terapią kobiet i mężczyzn. Misją Hostelu „Wspólnota” jest wsparcie osób dorosłych uzależnionych od alkoholu w powrocie do samodzielnego trzeźwego życia.
Program rehabilitacyjny jest skierowany do dorosłych pacjentów, którzy zakończyli podstawową terapię (posiadają podstawową wiedzę dotyczącą siebie i własnej choroby) oraz stwierdzono, że nie jest wymagane podjęcie terapii w warunkach oddziału zamkniętego. Hostel ma charakter leczenia poza szpitalnego. Hostel „Wspólnota” przez różne formy prowadzonej terapii umożliwia pacjentom utrwalenie motywacji do trzeźwego życia oraz powrót do środowiska.
Do ośrodka przyjmowane są osoby dorosłe z terenu całej Polski. Hostel ma profil koedukacyjny. Podczas pobytu osoba samodzielnie planuje dzień i uczy się samoobsługi oraz samodzielności dotyczącej utrzymania siebie: robienia zakupów, gotowania, sprzątania, prania, zarządzania posiadanymi finansami, poszukiwania i podejmowania pracy zarobkowej. W czasie pobytu pacjenci mają możliwość utrwalić wiedzę i umiejętności nabyte podczas terapii podstawowej oraz podjąć pogłębionej terapii – związanej z problemami osobistymi.
W obiektach znajdują się pokoje mieszkalne 1-2 osobowe, siłownia, toalety, aneks kuchenny, pralnia, ogród, sala telewizyjna i saloniki kominkowe, gabinety terapii indywidualnej i grupowej, sala multimedialna i komputerowa z dostępem do Internetu.
Terapia w Hostelu „Wspólnota”:
- Elementy społeczności terapeutycznej.
- Terapia indywidualna i grupowa.
- Zajęcia edukacyjne i warsztaty dotyczące rozwoju osobistego.
- Rozwój duchowy: zajęcia z duchowości, biblioterapia (grupa biblijna, dyskusyjny klub filmowy).
- W trakcie terapii organizowane są rekolekcje, pielgrzymki oraz spotkania dla rodzin pacjentów.
- Do hostelu przyjmowane są osoby do 60 roku życia, z ukończoną terapią podstawową.
- Osoby z problemami alkoholowymi muszą mieć miesiąc abstynencji.
- Nie przyjmowane są osoby z zaburzeniami psychicznymi.
Szczegółowe informacje udzielane są przez pracowników hostelu pod numerem telefonu 15 8650 738, kom. 784 583 558 lub adres mailowy: hostel.polaniec@franciszkanie.pl
Źródło: terapia.franciszkanie.pl