Rok 1996. Obiekt jest naprawdę imponujący. Główna hala o kubaturze prawie 9,5 tys. metrów sześciennych mieści dwa baseny. Główny, o długości 25 m i szerokości 12,5 m, o sześciu torach wodnych i głębokości od 1,35 do 1,7 metra. Obok mniejszy, o wymiarach 12,5 m na 6 m i głębokości od 0,7 do 1,25 m, z zamontowanymi urządzeniami do tzw. przeciwprądów. I największa chyba atrakcja: zjeżdżalnia wodna, której kryty ślimak wychodzi na zewnątrz hali, by powrócić do niej tuż obok mniejszego basenu.
Cały obiekt to dar Elektrowni im. T. Kościuszki w Połańcu dla społeczeństwa. Inicjatywa budowy basenu krytego zrodziła się pod koniec lat osiemdziesiątych. Pierwszymi poczynaniami kierowali społeczny komitet budowy basenu, który w 1993 r. pozyskał środki na prace projektowe. Dalsze prace, już jako inwestor, prowadziła Fundacja Wspomagania Oświaty w Połańcu. Fundacja powstała w październiku 1991 roku z inicjatywy Elektrowni, mając jako główny cel wszechstronną pomoc oświacie. Partycypowała m.in. w budowie szkół w mieście i na terenie gminy, a także w budowie sali gimnastycznej w Łoniowie i szkoły podstawowej w Staszowie.
Pierwsze prace budowlane rozpoczęto w maju 1994 roku, by w styczniu 1996 r. dokonać rozruchu technologicznego basenu. Elektrownia pokryła niemal całość dotychczasowych kosztów: ok. 52 mld starych złotych. Powstał piękny obiekt z klimatyzowaną halą główną i podwieszanym specjalnym sufitem oraz podgrzewaną posadzką. Woda w basenach ma temperaturę od 24 do 28 stopni Celsjusza. Wejścia na basen strzeże specjalna elektroniczna kasa. Szatnie wyposażone są w estetyczne szafki ubraniowe, specjalne natryski i suszarki. Z galerii wokół hali można przejść do kawiarenki, skąd również można obserwować to, co dzieje się na basenie.
Uroczystość otwarcia obiektu odbyła się 3 lutego 1996 r. z udziałem senatora Ryszarda Żołyniaka, dyrekcji Elektrowni im. T. Kościuszki w Połańcu i miejscowych władz samorządowych z przewodniczącym Rady Miasta i Gminy dr. Januszem Gilem. Zaproszono także m.in. wójtów sąsiednich gmin, księdza proboszcza Witolda Dobrzańskiego oraz dyrektorów miejscowych instytucji i przedsiębiorstw.
Przecięcia wstęgi dokonali wspólnie dyrektor naczelny Elektrowni Franciszek Wołodźko i burmistrz Połańca Zbigniew Jerzy Nowak.
Dokonując otwarcia obiektu, dyrektor Wołodźko powiedział: “Z dużą satysfakcją przeciąłem wstęgę, bo na uruchomienie basenu złożył się wysiłek szeregu ludzi, a przede wszystkim ich entuzjazm. Dzisiaj udało się im osiągnąć cel. Wydaje się, że podstawowe potrzeby, a więc o “ten chlebek”, ludzie mają już zapewniony. Teraz czas na rozwój. Przy tych dochodach, przy tym poziomie życia, jaki mamy w Połańcu i w najbliższej okolicy, stać ludzi na więcej, niż tylko zabezpieczanie potrzeb podstawowych. Rodzą się nowe potrzeby…“.
Burmistrz Nowak stwierdził zaś: “Jest to jeden z kilku obiektów zrealizowanych w ostatnich latach. Dzieje się tak dlatego, że w Połańcu mamy grupę osób, która potrafi nie tylko mówić i kłócić się, ale i współpracować i realizować cele, które sobie zakłada. Dlatego w imieniu mieszkańców miasta chciałbym serdecznie podziękować tym, którzy wnieśli największy wkład pracy w realizację tego obiektu: Tomaszowi Zychowi, Janowi Krygowskiemu i Jackowi Jungiewiczowi. Chciałbym, aby ten obiekt przynosił jak najwięcej radości mieszkańcom naszego miasta, a jak najmniej zmartwień jego władzom.”
Kurator Oświaty w Tarnobrzegu w liście gratulacyjnym skierowanym do Tomasza Zycha, prezesa Fundacji Wspomagania Oświaty, napisała m.in.: „Ten piękny obiekt sportowy jest kolejną perłą w bogatej kolii obiektów wzniesionych w trosce o najpiękniejszy skarb, jakim jest zdrowie dzieci i młodzieży.”
Uroczystość zakończyło zwiedzanie obiektu i pokaz wodnego baletu w gościnnym wykonaniu uczennic ze Szkoły Podstawowej w Sitkówce-Nowinach k/Kielc.
Zapytałem Tomasza Zycha o najbliższe zamierzenia Fundacji. Aktualnie zamierzamy wspomóc budowę szkoły w Sichowie, rozbudowę Liceum Ekonomicznego w Staszowie i remont szkoły w Strzegomiu. We wrześniu nastąpi otwarcie budynku dydaktyczno-sportowego przy Zespole Szkół w Połańcu. Głównym naszym fundatorem jest Elektrownia i to ona właściwie sponsoruje całą oświatę.
Źródło: Leszek Leżoń / Tygodnik Nadwiślański nr 6 z 9 lutego 1996 r.