Codziennie ryzykują swoim zdrowiem i życiem w celu walki z przestępczością oraz ratowania ludzi. Służba i praca w Policji jest zaszczytem wymagającym poświęcenia nie tylko ze strony funkcjonariuszy, pracowników, ale również ich rodzin i bliskich, którzy na co dzień muszą wykazać wyrozumiałość i wsparcie. O głównych kierunkach działania, współpracy z samorządem, przestępczości i monitoringu w naszym mieście z Komendantem Komisariatu Policji nadkom. Krzysztofem Jaskólskim rozmawiała redakcja polaniec.com.pl.
Anna Mocna: Dzień dobry, czy mógłby pan opowiedzieć o początkach służby w Policji? Dlaczego wybrał pan akurat zawód policjanta?
nadkom. Krzysztof Jaskólski: Trudno jest odpowiedzieć, dlaczego wybrałem ten zawód. Pierwsze co przychodzi mi na myśl to powołanie. Służba w policji to nie jest zwykła praca. Od policjanta wymaga się opanowania i w zależności od sytuacji zdecydowanego działania, najtrudniejsze jest, że policjant w wielu sytuacjach ze względu na ograniczony czas musi szybko podjąć decyzję/działanie zgodne z prawem, nie można sobie pozwolić na negatywne emocje, w każdym przypadku chodzi o dobro i szacunek drugiego człowieka. Swoją przygodę z mundurem rozpocząłem 17 lat temu, na tę decyzję w pewnym stopniu wpłynęły mundurowe tradycje rodzinne, mój Tato był żołnierzem zawodowym a kilku krewnych nosiło już mundur policyjny. Dodam, że lubię pracować wśród ludzi i z ludźmi. Ten zawód ma jedną ważną cechę, pomaga się drugiemu człowiekowi, kiedy tego potrzebuje, a to daje olbrzymią satysfakcję.
Jakie wyznaczył pan sobie główne cele, obejmując stanowisko Komendanta Komisariatu w Połańcu?
Obejmując stanowisko komendanta komisariatu w Połańcu jednym z głównych moich celów jest nawiązanie współpracy z mieszkańcami, zdobycia ich zaufania. Chciałbym aby mieszkańcy postrzegali policjantów jako nie tylko stróży prawa, ale jako osoby, do których mogą przyjść ze swoimi problemami, po poradę i pomoc jestem przekonany, że taka współpraca niewątpliwie wpłynie na wzrost zaufania do policji. Priorytetem dla mnie jest zapewnienie mieszkańcom maksymalnego poziomu bezpieczeństwa. Aby zrealizować ten cel ważnym elementem jest współpraca z władzami miasta. Muszę tu podkreślić zaangażowanie włodarzy miasta, dla których jest ważna współpraca z policją na rzecz bezpieczeństwa lokalnej społeczności.
Co do tej pory było pana największym wyzwaniem zawodowym?
Największym wyzwaniem dla mnie była służba na stanowisku Zastępcy Naczelnika Wydziału Kryminalnego KPP Staszów, było to moje pierwsze stanowisko kierownicze gdzie oprócz nadzoru nad prowadzonymi sprawami kryminalnymi musiałem również nauczyć się rozwiązywać problemy międzyludzkie. Uważam, że dobrze spełniłem swój obowiązek, gdyż moi przełożeni zaufali mi czego następstwem było powierzenie mi stanowiska Komendanta Komisariatu teraz stoi przede mną nowe wyzwanie aby nie zawieść pokładanego we mnie zaufania przełożonych oraz mieszkańców.
Czy w oczach szefa komisariatu – Połaniec to miasto bezpieczne?
W mojej ocenie Połaniec jest bezpiecznym i przyjaznym miejscem zarówno dla mieszkańców jak i osób odwiedzających. Zadaniem nas policjantów jest, żeby wszyscy czuli się dobrze i bezpiecznie. Pozwolę sobie przytoczyć motto policjantów świętokrzyskich „Jesteśmy Waszą Policją. Razem tworzymy bezpieczne województwo świętokrzyskie”. Bezpieczeństwo to jedna z podstawowych potrzeb zarówno jednostki, jak i społeczności lokalnej i dlatego tak ważnym czynnikiem jest współpraca nas wszystkich.
Jak zauważyłem najczęściej występujące zagrożenia to te, które są najbardziej uciążliwe w miejscu zamieszkania to m.in.: nieprawidłowe parkowanie, spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych, używanie środków odurzających czy zła organizacja ruchu drogowego.
Chcę zwrócić uwagę na współpracę mieszkańców z dzielnicowymi w rozwiązywaniu lokalnych problemów.
Jaką ma pan receptę na utrzymanie porządku w mieście?
Receptą na utrzymanie porządku w mieście jest jak wspomniałem wcześniej szeroko rozumiana współpraca z władzami miasta z przedstawicielami lokalnej społeczności i mieszkańcami naszej małej ojczyzny – pozwalam sobie tak powiedzieć ze względu na fakt, iż z Połańcem związany byłem już wcześniej, ponieważ uczęszczałem tu do szkoły średniej. Ważnym narzędziem w zakresie poprawy bezpieczeństwa jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa pozwala ona mieszkańcom zapoznać się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi bezpieczeństwa i zagrożeń, pomaga również wskazać miejsca, na które lokalne służby powinny zwrócić szczególną uwagę. Policja weryfikuje sygnały o zagrożeniach, a jeśli informacje okazują się prawdziwe, podejmuje odpowiednie działania.
Jak ocenia pan poziom bezpieczeństwa na drogach naszego miasta i gminy?
Poziom bezpieczeństwa na drogach naszego miasta systematycznie ulega poprawie, o czym mogą świadczyć statystyki policyjne. Jest to również zasługą współpracy z Wydziałem Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Staszowie. Problemem natomiast jest nieprawidłowe parkowanie pojazdów na terenie miasta. Policja ujawnia i zatrzymuje sprawców przestępstw i wykroczeń drogowych. Co do kar, nie chciałbym się wypowiadać, bo są to bardziej kompetencje sądów.
Jak pan ocenia współpracę z samorządem Połańca?
Współpraca z samorządem lokalnym jest prowadzona w wielu obszarach tj. przeciwdziałaniu patologiom społecznym jak alkoholizmowi, narkomanii i przemocy domowej, w obszarze ochrony dzieci i młodzieży, poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym itp. Policja uczestniczy we wszystkich spotkaniach dot. porządku publicznego. Jest to współpraca nie tylko wynikająca z przepisów prawa, ale wynikająca z codziennych potrzeb mieszkańców. Utrzymana jest w tonie życzliwości i partnerstwa. Korzystając z okazji serdecznie dziękuję Panu Burmistrzowi, Panu Przewodniczącemu i całej Radzie miasta za dotychczasową współpracę.
Czy monitoring w Połańcu pomaga w pracy policji? Czy są plany jego modernizacji?
Monitoring jest jednym z czynników ograniczającym popełnianie przestępstw i wykroczeń na terenie miasta, zwiększa poczucie bezpieczeństwa wśród mieszkańców. Chcę nadmienić, że Połaniec był jednym z pierwszych miasta na terenie województwa, w którym instalowano monitoring. Systematycznie jest rozbudowywany obejmując coraz większy obszar monitorowania. Jest jednym z narzędzi zapobiegającym zdarzeniom na terenie miasta, lecz nigdy nie zastąpi typowych patroli prewencyjnych.
Czy w naszej gminie istnieje rejon szczególnie niebezpieczny?
Nie można powiedzieć aby był jakiś szczególnie niebezpieczny rejon w naszym mieście, już wymieniałem wcześniej jakie obszary stwarzają zagrożenie w odczuciu mieszkańców. Jeszcze raz powtórzę, że nasze miasto jest bezpiecznym miejscem dla naszych mieszkańców. Obecnie jednym z najważniejszych postępowań jest przestrzeganie zaleceń epidemicznych.
Czy w Komisariacie Policji w Połańcu są wakaty?
Oczywiście zdarzają się problemy kadrowe, które spowodowane są odejściem policjantów na emeryturę, absencją chorobową, delegowaniem do służby w innej jednostce Policji czy okresem ze względu na epidemię. Kierownictwo Komendy Powiatowej Policji w Staszowie podejmuje wysiłki aby w całym powiecie była zapewniona ciągłość służb. Nie możemy sobie pozwolić, że z powodu ograniczeń kadrowych cierpią mieszkańcy.
Jak obecnie przedstawiają się statystyki związane z przestępczością na terenie miasta i gminy Połaniec?
Gmina i miasto Połaniec jest jednym z bezpieczniejszych miast na terenie województwa jest to zasługa między innym dobrej współpracy z władzami jak i mieszkańcami miasta. Systematycznie odnotowujemy spadek popełnianych przestępstw kryminalnych przy równoczesnym wzroście ich wykrywalności.
Powszechnie uważa się, że praca w policji jest bardzo stresująca. Jak pan radzi sobie ze stresem?
Nie ukrywam, że czasami jest to bardzo niebezpieczna służba i trzeba mieć świadomość zagrożeń dla policjantów, takich jak styczność z niebezpiecznymi przestępcami. Nie ukrywam, że jest to stresująca praca, która wpływa na życie prywatne, po prostu nie da się problemów służbowych pozostawić w murach komisariatu. Ucieczką od stresu jest w moim przypadku rodzina, która jest bardzo wyrozumiała i ze zrozumieniem przyjmuje moje długie pobyty w pracy. W chwilach wolnych lubię pojechać na ryby i w ciszy spędzić czas a wieczorami jak oczywiście mam czas to uciekam do książek o tematyce historycznej.
Czy w obecnej sytuacji epidemiologicznej połanieccy policjanci rygorystycznie podchodzą do obowiązku zasłaniania ust i nosa?
Na dzień dzisiejszy gmina i miasto Połaniec znajdują się strefie czerwonej, obostrzenia mające na celu zatrzymania rozprzestrzeniania się epidemii bez wyjątku obowiązują wszystkich. Policjanci w codziennej służbie egzekwują obowiązek noszenia maseczek lub innego rodzaju zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Apeluje do mieszkańców przestrzegania przepisów, gdyż naruszenie ich skutkuje nie tylko mandatem karnym, ale również karą nałożoną przez Sanepid. Nie narażajmy siebie oraz innych na niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia.
W tym roku, w dn. 1-2 listopada odbędą się wyjątkowe obchody Wszystkich Świętych. Czy policjanci będą gotowi?
Zbliżają się uroczystości Wszystkich Świętych oczywiście policja jak co roku będzie przygotowana do działań zabezpieczających. Ale proszę nie zapomnieć, że święta w tym roku będą przebiegać w innej atmosferze. Rząd jak i przedstawiciele kościoła apelują do wszystkich osób o zachowanie szczególnych środków ostrożności do stosowania zaleceń zasłaniania ust i nosa, ograniczenia odwiedzin grobów naszych bliskich w dniu 1 listopada.
Jak obecnie wygląda kwestia wyposażenia połanieckiej policji w nowoczesny sprzęt?
Komisariat w chwili obecnej jest dobrze wyposażony niemniej jednak ciągle próbujemy odnawiać i unowocześniać posiadane zasoby sprzętowe.
Czego można życzyć panu i połanieckim policjantom?
Przede wszystkim zdrowia oraz satysfakcji ze służby.
Bardzo dziękuję za rozmowę i za poświęcony czas. Życzymy dużo zdrowia i aby pana trudna i niebezpieczna służba, nie była tylko obowiązkiem, ale również źródłem głębokiej satysfakcji.
