Dziś obchodzimy Święto Pracy. To także kolejna rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.
Święto pracy to inaczej Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy. Przypada w kalendarzu na 1 dzień maja. Jest to międzynarodowe święto klasy robotniczej, które po raz pierwszy obchodzone było w 1890 roku. Od 1950 roku jest również świętem państwowym w Polsce.
Święto Pracy zostało wprowadzone w 1889 roku przez kongres założycielski II Międzynarodówki, która postanowiła upamiętnić wydarzenia z maja 1886 roku, jakie miały miejsce w Chicago, podczas strajku będącego częścią kampanii mającej w swym założeniu wprowadzenie 8-godzinnego dnia pracy. Wspomniane strajki zostały brutalnie stłumione przez policję.
Historia Święta Pracy
W 1886 roku właściciel firmy McCormick Harvester Co. postanowił zmodernizować swój zakład i wprowadzić plan oszczędności, co wiązało się z grupowymi zwolnieniami. Spowodowało to masowy strajk pracowników. Od 1 maja, przez kolejnych kilka dni trwały protesty. W czasie jednego z pokojowych przemówień, policja bez powodu brutalnie zaatakowała protestujących. Nieznana jest dokładna liczba ofiar. Masakra robotników z 4 maja przeszła do historii pod nazwą Haymarket Riot.
Święto Pracy w Polsce
W Polsce Święto Pracy po raz pierwszy obchodzone było w 1890 roku. Wielokrotnie odbywało się to wbrew woli zaborców. Organizowane było przez działaczy II Proletariatu. Jednakże dopiero w 1950 roku komunistyczny rząd nadał Świętu Pracy rangę państwową. Od tej pory stało się ono jednym z najważniejszych świąt w kalendarzu kraju. Uroczyście świętowane było 1 maja. Obywatele mieli wówczas zapewniony dzień wolny od pracy, by móc wziąć udział w oficjalnych obchodach.
W okresie PRL-u Święto Pracy charakteryzowało się pochodami pierwszomajowymi, ze słynnymi „szturmówkami”. W latach 80. „Solidarność” organizowała opozycyjne, podziemne manifestacje pierwszomajowe, które niejednokrotnie przeradzały się w starcia z milicją.
Długi weekend
Obecnie 1 maja również jest dniem wolnym od pracy. W wielu miejscowościach z okazji Święta Pracy odbywają się marsze oraz uroczystości związane ze wspomnianym świętem. 1 maja jest najczęściej początkiem długiego weekendu, który poprzedza Święto Flagi państwowej obchodzone 2 maja oraz święto ustanowienia Konstytucji 3 Maja.
18 lat w UE
O północy 1 maja 2004 r. Polska przystąpiła do Unii Europejskiej (negocjacje w tej sprawie trwały od 31 marca 1998). Jak przypominają strony rządowe, dołączyła do niej wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami, co było największym rozszerzeniem UE od czasów jej powstania. Dołączenie Polski do Unii Europejskiej poprzedziło jednak referendum akcesyjne:
Za członkostwem w UE opowiedziało się 77,45 proc. biorących udział w głosowaniu. 22,55 proc. było przeciwnych. Oddano też 0,72 proc. głosów nieważnych. Frekwencja wyniosła 58,85 proc. 23 lipca 2003 roku traktat akcesyjny został ratyfikowany.
Z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego „Pokolenie Unii Europejskiej” wynika, że od tego czasu polskie PKB per capita wzrosło w ujęciu realnym o 85 proc. Dzięki akcesji średnioroczny wzrost gospodarczy był wyższy o 1,04 pkt. proc., napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych o 4,07 proc., a wartość eksportu o 3,2 proc. Korzyści z przynależności do UE odczuwa zdecydowana większość Polaków.
Według raportu pozytywne skutki akcesji do UE dostrzega przeważająca część polskiego społeczeństwa. 80,1 proc. dorosłych mieszkańców Polski w wieku produkcyjnym docenia ekonomiczne korzyści z członkostwa w UE. 79,0 proc. twierdzi, że wejście do UE poprawiło ich standard życia, a 82,2 proc. wiąże akcesję z poprawą sytuacji na rynku pracy.
Unia Europejska jest unią gospodarczą i polityczną między 27 krajami europejskimi. Wspólnota jest też największym blokiem handlowym na świecie. Jest największym na świecie eksporterem towarów i usług oraz głównym rynkiem importowym dla ponad 100 krajów. Podstawą jednolitego rynku są tzw. cztery swobody – swoboda przepływu osób, towarów, usług i kapitału, które zapisano w Traktacie o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.
Źródło: Polska Agencja Prasowa
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Twój czas spędzony na Portalu Polaniec.com.pl jest dla nas najlepszym podziękowaniem za naszą pracę. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!