W niedzielę 24 lipca 2022 r. delegacja Towarzystwa Kościuszkowskiego w Połańcu wraz z burmistrzem miasta i gminy Połaniec Jackiem Nowakiem uczestniczyła w historycznej imprezie na XXIII Kuźnicach Koneckich. Wydarzenie odbyło się w klimatycznym Zabytkowym Zakładzie Hutniczym w Maleńcu. Uczestnicy wyjazdu mieli niepowtarzalną okazję do zwiedzenia i poznania tajemnic najstarszej huty żelaza z napędem wodnym.
Jak podkreślali członkowie stowarzyszenia, szczególnym zainteresowaniem cieszyło się uruchomienie koła wodnego oraz zabytkowych maszyn i urządzeń produkcyjnych. Ciekawy był także pokaz wyrobu żelaza w tzw. “dymarce”, czyli dawnym piecu hutniczym obłożonym gliną. Z kolei w kuźni polowej wyrabiano między innymi podkowy, gwoździe, a nawet żołnierzyki. Dopełnieniem atmosfery doskonale spędzonego czasu były wystrzały z karabinów czarnoprochowych i armaty oraz pokaz musztry.
– Na wydarzenie to zaprosił nas Dyrektor muzeum dr Maciej Chłopek. Rzadko mamy możliwość poznawania historii w sposób, jaki zostało to zrobione w Maleńcu. Pasja, z jaką Pan Maciej przedstawił nam proces technologiczny kucia i obróbki plastycznej oraz zapach, jaki panował w pomieszczeniach starej fabryki nie dadzą się zapomnieć. Dla Kościuszkowców ważną informacją była ta, że zakład zaczął swoją pracę 10 lat przed wybuchem Insurekcji Kościuszkowskiej i był zaangażowany w zbrojenie Powstańców. Co więcej, pracownicy kuźni dotarli do materiałów archiwalnych, na podstawie których odtworzyli kościuszkowskie kosy bojowe zgodnie ze sposobem ich osadzania, zakuwania i oryginalnymi wymiarami. Właśnie dlatego tak cenną pamiątką było przekazanie nam jednej z takich kos przez Pana Dyrektora Macieja Chłopka. Jesteśmy pewni, że wyjazd do Muzeum w Maleńcu otworzy nowy rozdział w działalności naszego stowarzyszenia, zwłaszcza w kwestii pokazów, czy lekcji żywej historii – powiedział Radosław Matusiewicz, Prezes Towarzystwa Kościuszkowskiego w Połańcu.
Kuźnice Koneckie, to najważniejsze przedsięwzięcie promocyjne w powiecie koneckim, podczas którego eksponowane są zabytki techniki powiatu koneckiego, pokazy rzemiosł dawnych, wystawy rękodzieła i sztuki ludowej oraz szeroko rozumianego dziedzictwa kulturowego związanego z Zagłębiem Przemysłowym i z historią staropolskiego hutnictwa. W Zabytkowym Zakładzie Hutniczym w Maleńcu odbyły się już po raz 23.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Twój czas spędzony na Portalu Polaniec.com.pl jest dla nas najlepszym podziękowaniem za naszą pracę. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami, zapraszamy do naszego serwisu ponownie! Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.