Adam Komorowski z Połańca zwycięzcą 100-milowego biegu Salomon Hengill Ultra Trail! Morderczy dystans pokonał w 28 godzin i 21 minut! (zdjęcia)

W dniach 9-10 czerwca 2023 odbył się Salomon Hengill Ultra Trail, w którym wystartował pochodzący z Połańca ultra maratończyk Adam Komorowski. Wyjątkowe trasy wokół wulkanu Hengill z zapierającymi dech w piersiach widokami przyciągają wielu biegaczy, dzięki czemu Salomon Trail Hengill Ultra jest największym biegiem na Islandii.

Uczestnicy zawodów mieli do wyboru różne dystanse: 5 km, 10 km, 26 km, 53 km, 106 km i 100 mil (161 km). Punktem wyjścia dla wszystkich szlaków było serce miasta Hveragerði, cudownego miasteczka położonego około 30 minut jazdy od Reykjaviku, w którym na co dzień mieszka Adam Komorowski. Trasa biegu prowadziła przez malownicze, aczkolwiek niebezpieczne tereny górskie i geotermalnie aktywny obszar wulkanu Hengill.

Start z powodu trudnych warunków pogodowych został przesunięty o 2 godziny. Wiał mocny wiatr i padał intensywny deszcz. Zawodnicy rozpoczęli rywalizację w strugach deszczu. Na początek czekał ich asfaltowy podbieg, następnie strome podbiegi przeplatały się z lekko płaskimi odcinkami. Trasa była wymagająca ze względu na śliskie głazy, błoto i wystające korzenie.

Rywalizację na najdłuższym dystansie wygrał Adam Komorowski, któremu pokonanie trasy zajęło 28:21:33.

– Ze względów bezpieczeństwa bieg rozpoczął się z 2-godzinnym opóźnieniem, wyższych partiach gór występował bardzo silny wiatr i ulewny deszcz. Deszcz i wiatr towarzyszył nam w dolinie przez pierwsze 3 godziny tak, że po kilometrze byłem już kompletnie przemoczony. To spowodowało, że musiałem cały czas intensywnie cisnąć, aby dogrzać ciało, co odbiło się na prędkości na kolejnej pętli. Islandzka pogoda jest bardzo kapryśna i zmienna tak, że podczas całych zawodów była jeszcze gęsta mgła, opady śniegu, temperatura poniżej zera i słońce na przemian. Warunki spowodowały, że po pierwszej pętli dwoje zawodników zeszło z trasy, a na kolejnej jeszcze jeden zawodnik. Chciałem pobiec poniżej 25 godzin i ukończyć bieg. Wyszło wolniej, ale na tyle szybko, że bieg ukończyłem na 1. miejscu – przekazał Adam Komorowski.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Twój czas spędzony na Portalu Polaniec.com.pl jest dla nas najlepszym podziękowaniem za naszą pracę. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami, zapraszamy do naszego serwisu ponownie! Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.