Pomimo policyjnych akcji i zaostrzonych kar zdarzają się jeszcze tacy, którzy decydują się na jazdę po alkoholu. Pijani kierowcy są zagrożeniem na drodze i stanowią śmiertelne niebezpieczeństwo, nie tylko dla siebie, ale i dla innych użytkowników drogi. Wielką nieodpowiedzialnością wykazał się 38-letni kierujący pojazdem ciężarowym, który w obszarze zabudowanym na krajowej „dziewiątce” przekroczył dopuszczalną prędkość. Na dodatek w trakcie kontroli okazało się, że mężczyzna był nietrzeźwy. W organizmie miał ponad 2,5 promila alkoholu!
Dziś po południu policjanci ze starachowickiej drogówki na krajowej „dziewiątce” zatrzymali do kontroli kierującego ciężarówką. Mężczyzna poruszał się z prędkością 75 km/h, przekraczając tym samym dopuszczalną prędkość o 25 km/h w obszarze zabudowanym. Okazało się, że za kierownicą siedział 38-latek. W trakcie kontroli policjanci nabrali wątpliwości co do stanu trzeźwości mężczyzny. Przeprowadzone badanie na zawartość alkoholu w jego organizmie wykazało ponad 2,5 promila alkoholu.
38-latek nie tylko stracił prawo jazdy, ale również za swoje nieodpowiedzialne zachowanie odpowie przed sądem. Grozi mu teraz do 2 lat pozbawienia wolności, wysoka grzywna oraz zakaz prowadzenia pojazdów.
Pomimo licznych działań prewencyjnych i nasilonych kontroli drogowych, wciąż nie brakuje pijanych kierowców, dlatego tak ważna jest społeczna reakcja, policjanci apelują o przekazywanie informacji dotyczących nietrzeźwych kierowców. Każdego dnia możesz spotkać na swojej drodze pijanego kierowcę. Pamiętaj, że stanowi on śmiertelne zagrożenie. Powstrzymanie nietrzeźwego kierującego to absolutna konieczność – w przeciwnym razie może dojść do tragedii.
Sprawdź, jaka powinna być Twoja reakcja.
Po pierwsze, jeśli kiedykolwiek zauważysz dziwne zachowanie kierowcy na drodze, które może świadczyć o tym, że jest on pod wpływem alkoholu lub innych środków psychoaktywnych, niezwłocznie powiadom policję. Zadzwoń pod numer 112. Podczas rozmowy określ miejsce, w którym się znajdujesz i powiedz, jakie zachowania kierowcy wzbudzają Twój niepokój. Opisz jego samochód (numery rejestracyjne, marka, kolor).
Po zakończeniu rozmowy poczekaj na reakcję policji lub zastanów się, czy jesteś w stanie samodzielnie podjąć interwencję, pamiętając przy tym o swoim bezpieczeństwie. Możesz skonsultować swój plan działania telefonicznie z policjantem i np. jechać w bezpiecznej odległości za samochodem kierowanym przez nietrzeźwego, informując na bieżąco o trasie, którą pokonujesz.
Nigdy nie zapominaj o własnym bezpieczeństwie. Rozsądnie oceniaj sytuację, w jakiej się znajdujesz. Reaguj adekwatnie.
Jeśli kierowca, który wyraźnie jest pijany, zatrzyma się (np. na światłach czy na poboczu), możesz zareagować, korzystając z prawa do ujęcia sprawcy przestępstwa na gorącym uczynku. W ramach tzw. zatrzymania obywatelskiego możesz otworzyć drzwi samochodu pijanego kierowcy i wyciągnąć kluczyki, uniemożliwiając mu w ten sposób dalszą jazdę. Bądź stanowczy – wyraź swój sprzeciw wobec jazdy pod wpływem alkoholu, uświadom ryzyko, z jakim się wiąże. Możesz odwołać się do prawa i surowych kar za prowadzenie w stanie nietrzeźwości oraz do emocji, wskazując na możliwość spowodowania tragedii na drodze. Następnie poczekaj na przyjazd policji.
Źródło: KPP w Starachowicach
