W dniu 5 sierpnia 2023 r. odbyła się rekonstrukcja Bitwy o Twierdzę Kłodzko, w której udział wzięli niezawodni miłośnicy historii, przedstawiciele sekcji historycznej Towarzystwa Kościuszkowskiego w Połańcu. Oddział Legii Polsko-Włoskiej z Połańca stanowił solidny trzon Grenadierów Legii Polsko-Włoskiej z Nysy. Wydarzenie to było prawdziwym spektaklem, przedstawiającym epizod z historii miasta, kiedy to Kłodzko stało się areną zaciętych walk między armią pruską a wojskami napoleońskimi.
Przez cały dzień Twierdza Kłodzka tętniła życiem, a historia ożyła w jej murach. Publiczność mogła podziwiać wiele atrakcji, które przenosiły ich w dawne czasy. Na terenie twierdzy można było zobaczyć obóz średniowieczny, który oddawał atmosferę minionych wieków. Lazaret z przełomu XVIII i XIX wieku pokazywał, jak opiekowano się rannymi żołnierzami. Mundury i uzbrojenie żołnierzy z epoki cieszyły oczy zwiedzających, a artyleria legii polskiej 1797 robiła wielkie wrażenie swoją precyzją i groźnym wyglądem.
Nie zabrakło również warsztatów pokazowych, które przybliżyły uczestnikom rekonstrukcji historyczne rzemiosła. Pracownia krawiecko-rękodzielnicza prezentowała, jak powstawały stroje wojskowe, a kuźnia wojskowa pozwoliła zobaczyć, jak wykonywano broń i narzędzia potrzebne w czasie wojny. Przechadzając się po terenie, można było spojrzeć na makiety z XVIII-wiecznym garnizonem fortecznym oraz zabytkowe wozów strażackich.
Jednym z najważniejszych elementów rekonstrukcji było oczywiście ukazanie stanowisk wojsk napoleońskich. Na tle murów twierdzy zobaczyliśmy cały obóz wojskowy, a także pokaz walk i manewrów. Ponadto, dla miłośników broni palnej, specjalna wystawa prezentowała różnorodne egzemplarze z tamtego okresu.
– Na ten weekend miasto i twierdza przyszykowały dla turystów szereg atrakcji, w których niestety postanowiła zamieszać trochę pogoda. W piątek, oprócz pokazów historycznych w forcie, przybyli żołnierze i turyści mogli obejrzeć ciekawy nocny teatr uliczny nawiązujący do historii Kłodzka. Główna część pokazów odbyła się jednak w sobotę. Rozpoczął ją przemarsz wojsk z twierdzy do miasta oraz prezentacja oddziałów na rynku. Padający deszcz nie pozwalał niestety w pełni korzystać z uroków kłodzkiej warowni. Bitwa w parku przed twierdzą rozegrała się w strugach deszczu. Podczas walk rekonstruktorzy mogli przekonać się jak trudno jest strzelać zamokniętymi ładunkami sypanymi w mokre karabiny. Mimo wszystko bitwa była ciekawa i mogła podobać się najwytrwalszym widzom – zrelacjonował Radosław Matusiewicz, prezes Towarzystwa Kościuszkowskiego w Połańcu.
Rekonstrukcja Bitwy o Twierdzę Kłodzko nie tylko pozwoliła na przybliżenie historii miasta, ale również przyciągnęła liczną publiczność. Osoby zainteresowane historią mogły poznać dobrze zachowane fragmenty przeszłości, które przywołały na myśl dawne czasy. Wydarzenie to okazało się nie tylko dla uczestników, ale i dla mieszkańców Kłodzka, niesamowitą przygodą i szansą na odkrycie kawałka własnej historii. Była to nie tylko świetna forma edukacji historycznej, ale również doskonała zabawa i okazja do spędzenia czasu z rodziną. Pamięć o dawnych wydarzeniach jest ważna, by docenić to, co miało miejsce w przeszłości i wzmocnić więzi społeczne.
Tym bardziej jesteśmy dumni, że połaniecki Oddział Legii Polsko-Włoskiej promuje miasto i gminę Połaniec w naszym kraju, wszędzie tam, gdzie możliwe jest przeniesienie się w czasie i poczucie, że jesteśmy świadkami tych dawnych epok. Już teraz czekamy na kolejne takie wydarzenia, które pozwolą nam odkrywać przeszłość i podziwiać bohaterów, którzy przede wszystkim bronili wolności i tożsamości naszej ojczyzny.