Na wczorajszym, ostatnim w kadencji 2018-2024 posiedzeniu Rady Miejskiej w Połańcu jednogłośnie została przyjęta uchwała dotycząca nadania oficjalnej nazwy skwerowi, usytuowanemu przy zbiegu ulic Hugona Kołłątaja i Królowej Jadwigi obok kortów i muszli koncertowej. Od tej pory będzie on nosił nazwę “Skwer Elektrowni Połaniec”.
Decyzja radnych jest wyrazem uznania dla wkładu Elektrowni Połaniec w rozwój gospodarczy i społeczny regionu. Elektrownia odgrywa kluczową rolę nie tylko jako dostawca energii elektrycznej, ale także jako ważny partner społeczności lokalnej, angażując się w różnorodne inicjatywy i projekty mające na celu poprawę jakości życia mieszkańców.
Wyjątkowość nadania nazwy “Skwer Elektrowni Połaniec” nabiera dodatkowego znaczenia, gdyż wydarzenie to zbiega się z obchodami 45. rocznicy uruchomienia Elektrowni Połaniec. Jest to symboliczny gest upamiętniający osiągnięcia i wkład Elektrowni w rozwój miasta oraz regionu przez lata.
W uzasadnieniu do uchwały możemy przeczytać m.in. że: “zakład ten odegrał w historii Połańca i okolic ogromne znaczenie i przyczynił się do rozwoju gospodarczego oraz spowodował cywilizacyjny postęp społeczności Połańca i okolic. Kiedy w 1973 roku przystąpiono do budowy Elektrowni zatrudnionych było prawie 5 tysięcy ludzi z różnych firm, z różnych stron Polski. Nastąpił szybki napływ ludności do Połańca. Rozpoczęcie budowy Elektrowni dało początek nowemu Połańcowi. W związku z napływem ludności jednocześnie przystąpiono do budowy osiedla mieszkaniowego, szkół, przedszkoli, dróg, ulic i całej infrastruktury technicznej. Powstało również osiedle budynków jednorodzinnych. Przez wiele lat nasza gmina rozwijała się i nadal się rozwija. Poprzez stabilność budżetu gminy mogło powstać wiele inwestycji, które dały społeczności lokalnej godziwe warunki zamieszkania i rozwoju. Pracownicy Elektrowni są mieszkańcami gminy Połaniec i gmin ościennych. Elektrownia Połaniec to znaczący zakład strategiczny dla Polski i mający ogromne znaczenie dla rozwoju Polskiej energetyki. Zarząd Elektrowni jest zawsze otwarty na współpracę i rozumie problemy i potrzeby samorządu i jego mieszkańców. Jako firma odpowiedzialna społecznie, intensywnie angażuje się i wspiera społeczność lokalną, pomaga i jest aktywna w życiu społecznym regionu. Wspiera służbę zdrowia, dba o rozwój lokalnego sportu, kultury i edukacji. Pracownicy Elektrowni biorą udział w wielu akcjach jako wolontariusze, realizując mnóstwo ciekawych projektów, wspierając różne inicjatywy lokalnych społeczności czy też niosąc pomoc, tym najbardziej potrzebującym”.
Przywołując historię, warto przypomnieć, że jeszcze w latach 90. XX wieku działało tu miasteczko rowerowe. Lata później teren został przekształcony, aby służyć jako oaza spokoju i centrum aktywności dla mieszkańców. Inicjatywa z 2013 roku, polegająca na rewitalizacji tego obszaru, zaowocowała stworzeniem parku rekreacyjnego z malowniczymi ścieżkami z kostki brukowej, krzewami oraz tarasami z donicami i ławeczkami. Miejsce szybko stało się punktem przyciągającym zarówno starszych amatorów spacerów, jak i młodych entuzjastów ruchu na świeżym powietrzu.
Młodych kustoszy wysoko procentowych alkoholi. Butelek po winie,piwie i wódce jest więcej niż w monopolowym