Dnia 3 maja przypada ważna data w naszej historii narodowej – rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja, która jest jednym z symboli naszej niepodległości. To właśnie tego dnia w 1791 roku Sejm Rzeczypospolitej uchwalił pierwszą w Europie Konstytucję i drugą na świecie (po konstytucji Stanów Zjednoczonych).
Konstytucja była symbolem upadku dawnej Rzeczypospolitej oraz początkiem nowoczesnego państwa opartego na zasadach demokracji, równości i wolności. Była ona odejściem od dotychczasowego systemu monarchicznego i wprowadzeniem nowych idei, które odniosły bardzo duży sukces zarówno w Polsce, jak i na świecie. Pomimo że Konstytucja 3 Maja była uchwalana w dość trudnym okresie dla kraju, to była to ważna reforma systemu władzy, która wprowadziła wiele zmian. Miała na celu wprowadzenie bardziej stabilnego i demokratycznego porządku w państwie, a także zwiększenie suwerenności narodu i ochronę jego praw. Była jednym z najważniejszych kroków na drodze do modernizacji kraju, a jej idea demokratyzacji i ochrony praw obywatelskich wciąż pozostaje aktualna.
Konstytucja 3 Maja została uchwalona przez Sejm Wielki 3 maja 1791 roku. Autorami Konstytucji 3 maja byli król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki i Hugo Kołłątaj. W dniu ustanowienia Konstytucji 3 maja przestała istnieć Rzeczpospolita Obojga Narodów, a w jej miejsce została powołana Rzeczpospolita Polska.
Pomimo że Konstytucja 3 maja była krótkotrwała i szybko zakończyła się upadkiem Rzeczypospolitej, to jej ideały i wartości zostały przekazane kolejnym pokoleniom Polaków. Dzięki temu, była i nadal jest symbolem walki o wolność, niepodległość i demokrację. Warto uczcić tę ważną datę i przypomnieć sobie o jej znaczeniu dla naszej historii i demokracji.