Nadzwyczajna Sesja Rady Powiatu w Staszowie, która odbyła się 26 kwietnia, poświęcona była intensywnej dyskusji dotyczącej sytuacji na Oddziale Ginekologiczno-Położniczym staszowskiego szpitala. Decyzja o wstrzymaniu przyjęć na tym Oddziale, podjęta przez dyrekcję Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Staszowie, spotkała się ze zdecydowanym sprzeciwem mieszkańców powiatu oraz personelu Oddziału Ginekologiczno – Położniczego oraz Neonatologicznego.
W posiedzeniu wzięli udział członkowie Rady i Zarządu Powiatu, wicewojewoda świętokrzyski Michał Skotnicki, oraz liczni przedstawiciele personelu medycznego i administracyjnego szpitala. Dyrektor Paweł Wojtasik przedstawił analizę sytuacji, zwracając uwagę głównie na brak odpowiedniej liczby lekarzy specjalistów, co spowodowało konieczność wstrzymania działalności Oddziału.
Starosta staszowski Józef Żółciak relacjonował wyniki spotkania z wojewodą świętokrzyskim Józefem Brykiem, podczas którego podejmowane były działania mające na celu wsparcie placówek medycznych z funkcjonującymi oddziałami ginekologicznymi. Wicewojewoda Michał Skotnicki uzasadnił decyzję wojewody o niewyrażeniu zgody na zawieszenie działalności Oddziału, podkreślając konieczność zachowania dostępności do opieki medycznej dla mieszkańców.
Swoje opinie na temat zaistniałej sytuacji wyrazili także: dr Roman Gorostowicz, dr Jolanta Borys, wicestarosta staszowski Leszek Guzal i burmistrz miasta i gminy Połaniec Jacek Benedykt Nowak.
Wśród głosów kształtujących debatę na temat przyszłości Oddziału Ginekologiczno-Położniczego w Staszowie znalazło się stanowisko położnych i pielęgniarek, które będąc codziennie na pierwszej linii walki o zdrowie pacjentek, wyraziły swoje zdanie w liście otwartym, podkreślając wagę Oddziału Ginekologiczno-Położniczego dla społeczności lokalnej oraz potrzebę podjęcia natychmiastowych działań w celu przywrócenia pełnej działalności i zapewnienia wysokiej jakości opieki medycznej.
Położne podkreśliły, że wcześniej już sygnalizowały oraz prosiły o wsparcie w tej trudnej sytuacji. Niestety, ich apele zostały zignorowane. W swoim apelu wyraźnie zwrócili uwagę na brak zaangażowania ze strony starosty wobec działań kadrowych dyrektora szpitala. Zaniepokojeni pracownicy zauważyli, że nikomu nie przeszkadzało, gdy opuszczali ich kompetentni lekarze, a ich miejsce zajmowali ci, którzy nie tylko nie przyczyniali się do poprawy sytuacji, ale wręcz zniechęcali pacjentki do korzystania z usług porodówki w Staszowie. Personel podkreślił także brak dialogu jako jedną z głównych przyczyn zaistniałej sytuacji oraz wskazał na potrzebę skoordynowanych działań, które mają na celu przywrócenie zaufania pacjentek do placówki oraz zagwarantowanie wysokiego standardu opieki medycznej dla społeczności lokalnej.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Twój czas spędzony na Portalu jest dla nas najlepszym podziękowaniem za naszą pracę. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami, zapraszamy do naszego serwisu ponownie! Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.