W sobotę, 18 maja w Wiązownicy-Kolonii odbył się Przegląd Najlepszych Niezależnych Krótkich Filmów Świata, które zostały nagrodzone podczas 17. edycji Festiwalu Grand OFF. Wydarzenie to nie tylko festiwal filmowy, lecz prawdziwe święto sztuki, dialogu i inspiracji. Każda kolejna edycja tego wyjątkowego wydarzenia pozostawia niezatarte ślady w sercach widzów, zachęcając ich do odkrywania nowych perspektyw oraz do głębszego zrozumienia świata za pośrednictwem sztuki filmowej.
To już siódma edycja tego niezwykłego przeglądu, którego sercem jest stodoła, stając się miejscem spotkań dla miłośników kina krótkometrażowego.
– Przeglądy filmów krótkometrażowych to coś, z czym się mocno utożsamiamy. Za każdym razem staramy się, by widzowie wynieśli coś więcej z filmu niż sam obraz i dźwięk, dlatego nasze przeglądy zawsze połączone są z dyskusjami, które pozwalają poznać szerszy kontekst filmu oraz poznać pierwsze opinie odbiorców o danej produkcji. W tym roku podobnie jak w roku ubiegłym przegląd oraz dyskusję prowadziła Jolanta Prochowicz filozofka, feministka, aktywistka społeczna, ekspertka ds. komunikacji międzykulturowej, oraz języka inkluzywnego (włączającego), założycielka Fundacji Camera Femina, dyrektorka „Demakijażu” – Festiwalu Kina Kobiet” – przekazała Wiola Piwowarska Prezeska PasjoDzielni.
Festiwal Grand OFF to najważniejsza inicjatywa promująca kino niezależne w Polsce i jedna, z najważniejszych tego typu inicjatyw na świecie. Powołane do życia w 2006 Światowe Nagrody Filmowe Niezależnych GRAND OFF to wydarzenie kulturalne, które zwraca uwagę na zjawisko kina niezależnego i nadaje mu odpowiednią rangę, powagę i prestiż.
Najciekawsze produkcje niezależne z całego świata poddawane są preselekcji i typowane przez profesjonalną Komisję Nominacyjną do nagród w jedenastu kategoriach: scenariusz, reżyseria, zdjęcia, montaż, scenografia, aktorka, aktor, fabuła, dokument, animacja oraz najlepszy film polski. Filmy nominowane ocenia międzynarodowa Kapituła składająca się z ponad 80 znawców filmu, teoretyków, reżyserów, operatorów, montażystów i aktorów z ponad 30 krajów.
Wieczór przesiąknięty był nie tylko kinem, ale także muzyką. Na scenie PasjoDzielni gościła kapela Prądy Błądzące (skład: Ewa- perkusja, Luke- bass, Smoku-gitara, Roman -gitara, wokal), której twórczość łączy w sobie różnorodne gatunki muzyczne, od punk rocka po reggae, co idealnie komponowało się z atmosferą festiwalu.
– Całe wydarzenie odbyło się dzięki partnerstwu z Fundacją Magovox – dodaje Wiola.