• Honorowe Obywatelstwo Miasta i Gminy Połaniec to najwyższe wyróżnienie przyznawane przez Radę Miejską osobom, które swoim działaniem przyczyniły się do pozytywnego rozwoju i promocji miasta, gminy oraz całego regionu.
• Tytuł ten przyznawany jest od 1935 roku i do tej pory otrzymało go 19 osób.
• Wśród uhonorowanych znajdują się m.in. Marszałek Józef Piłsudski, Marszałek Polski Edward Rydz-Śmigły, dr Janusz Gil, ks. Lucjan Wojciechowski, prof. Stanisław Marian Knothe, mgr inż. Franciszek Wołodźko, ks. kan. Witold Dobrzański, Jacek Tarnowski i Mieczysław Machulak.
• Osoby te wniosły znaczący wkład w rozwój miasta i gminy Połaniec, przyczyniając się do poprawy warunków życia mieszkańców i rozwoju społeczności lokalnej.
• Tytuł Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Połaniec jest wyrazem uznania dla tych, którzy swoją pracą i działalnością przyczyniają się do rozwoju regionu i są wzorem do naśladowania dla młodego pokolenia.
Honorowe Obywatelstwo Miasta i Gminy Połaniec to najwyższe wyróżnienie przyznawane przez Radę Miejską osobom, które swoim działaniem przyczyniły się do pozytywnego rozwoju i promocji miasta, gminy oraz całego regionu. Jest formą uznania dla osób, które poświęciły wiele czasu, energii i wiedzy dla dobra lokalnej społeczności. To zaszczytne wyróżnienie na przestrzeni lat było przyznawane wielu wybitnym osobistościom, które poprzez swoją pracę, działalność społeczną i kulturalną, a także duchową i naukową przyczyniły się do rozwoju miasta i gminy Połaniec, a także do kształtowania tożsamości lokalnej.
Wśród osób wyróżnionych tytułem Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Połaniec znajdują się zasłużeni nauczyciele, dyrektorzy szkół, przedsiębiorcy, działacze społeczni, osoby związane z nauką, biznesem, kulturą czy duchowni. Każda z tych osób przyczyniła się do rozwoju społeczności i wzbogacenia jej kultury oraz tradycji. Często byli inicjatorami wielu ważnych przedsięwzięć, które przyczyniły się do rozwoju regionu i poprawy jakości życia mieszkańców.
W Polsce to tradycja, która sięga XIX wieku i cieszy się wciąż dużym prestiżem. Pierwszym Obywatelstwem Honorowym Gminy Połaniec ówczesna Rada Gminna uhonorowała Marszałka Józefa Piłsudskiego. Podczas uroczystego zebrania, na nadzwyczajnym posiedzeniu w dniu 1 kwietnia 1935 roku Rada nadała go w hołdzie i czci, jako Wielkiemu budowniczemu Polski. Informacja została spisana w dniu 3 kwietnia 1935 r. w Kronice Miasta i Gminy Połaniec.
Drugi zaszczytny tytuł w historii naszej miejscowości został nadany na uroczystym nadzwyczajnym posiedzeniu w dniu 30 lipca 1937 roku. W uznaniu nieocenionych zasług w odbudowie Rzeczypospolitej w dowód czci i hołdu otrzymał go Marszałek Polski Edward Rydz-Śmigły. O tym fakcie stanowi relacja spisana w dniu 1 sierpnia 1937 r. w Kronice Miasta i Gminy Połaniec.
Zarówno decyzje o nadaniu tego ważnego tytułu Marszałkowi Piłsudskiemu jak i Rydzowi-Śmigłemu zostały podjęte na podstawie obowiązujących w tamtym czasie przepisów, które nie są nam znane.
Minęło 57 lat, kiedy nasza „mała Ojczyzna” doczekała się kolejnych zasłużonych dla miasta i gminy. Po wejściu w życie Ustawy o samorządzie terytorialnym z 1990 roku Rada Miejska w Połańcu podjęła decyzję o nadaniu tytułu Honorowego Obywatela mgr. inż. Franciszkowi Wołodźko i mgr. Kazimierzowi Warchałowskiemu (pośmiertnie) w ramach uchwały z dnia 25 maja 1994 roku. Doceniono w ten sposób ich wybitne osiągnięcia w pracy społecznej nauczycielskiej i patriotycznej na rzecz lokalnej społeczności, jak również zasługi na stanowisku Dyrektora Elektrowni im. Tadeusza Kościuszki w Połańcu.
Kolejny tytuł został nadany przez Radnych Połańca uchwałą z dnia 31 maja 1996 roku i przypadł dr. Januszowi Gilowi. Był on lekarzem i społecznikiem cenionym i szanowanym przez mieszkańców Połańca. Pełnił rolę czołowego działacza, który angażował się w starania o przywrócenie Połańcowi praw miejskich. W latach 2002-2006 pełnił funkcję samorządowca oraz Burmistrza Miasta i Gminy Połaniec.
Również zasłużeni dla rozwoju miasta Połańca zostali uhonorowani w kolejnych latach. I tak, w dniu 25 marca 1997 r. zaszczytny tytuł odebrał mgr inż. Jacek Dreżewski oraz mgr inż. Zenon Bobrek. Jacek Dreżewski, jako inwestor, kierował budową i organizował działanie Elektrowni oraz nadzorował budowę miasta wraz z infrastrukturą socjalną, techniczną i kulturalną. Zenon Bobrek również znacznie przyczynił się do budowy miasta oraz Elektrowni Połaniec. Obydwaj wspierali liczne inicjatywy społeczne i inwestycje w regionie.
Z końcem lat końcu dziewięćdziesiątych Rada Miejska w Połańcu uchwałą z dnia 15 czerwca 1998 r. odznaczyła tytułem dwie kolejne osoby zasłużone dla miasta mgr. inż. Jerzego Plewińskiego i mgr. Mieczysława Tarnowskiego. Jerzy Plewiński podobnie jak jego poprzednicy poświęcił wiele pracy i czasu na rzecz budowy elektrowni i miasta Połańca. Z kolei mgr Mieczysław Tarnowski był m.in. nauczycielem, społecznikiem i regionalistą, założycielem Towarzystwa Kościuszkowskiego w Połańcu. Działał również w Radzie Gminy oraz był Przewodniczącym Komitetu Budowy Pomnika Tadeusza Kościuszki. To za jego sprawą wokół Kopca Kościuszki znajdują się granitowe kamienie okolicznościowe z tablicami pamiątkowymi.
Na uroczystej sesji w dniu 5 czerwca 1999 roku w uznaniu wybitnych zasług dla społeczności nadano tytuł Honorowego Obywatela Miasta Połańca dr. Mieczysławowi Korczakowi, pułkownikowi AK. Płk Korczak był lekarzem stomatologiem, walczył w oddziale Armii Krajowej „Jędrusie”. Po latach jego działalność wojenna i zawodowa została uhonorowana wieloma odznaczeniami.
W kolejnych latach tytuł Honorowego Obywatela Miasta Połańca otrzymały również inne osoby, które wniosły znaczący wkład w rozwój miasta i społeczność lokalną. Pierwszym uhonorowanym w XXI wieku Honorowym Obywatelem Miasta i Gminy Połaniec został odznaczony w dniu 25 kwietnia 2002 r. ks. Lucjan Wojciechowski. Starsi mieszkańcy z pewnością pamiętają ks. profesora z emocjonalnych kazań w kościele czy z 1989 r. kiedy to poświęcił w Połańcu przy urzędzie gminy tablicę ufundowaną pamięci żołnierzy podziemia. Był człowiekiem nieustannej modlitwy, przypominał młodzieży “że w pracy nad sobą wakacji nigdy nie ma”.
W dniu 24 marca 2004 r. tytuł Honorowego Obywatela Miasta otrzymał inż. Zdzisław Bolesław Owczarek, prof. Zbigniew Jerzy Jańczuk oraz prof. Stanisław Marian Knothe. Inżynier Owczarek był pierwszym dyrektorem Zespołu Szkół w Połańcu. W latach 1973-1982 pracował jako szef wydziału przygotowania eksploatacji w Elektrowni im. Tadeusza Kościuszki w Połańcu. Naczelnik Miasta i Gminy Połaniec w latach 1982-1990. Jego wkład w rozwój gospodarczy i społeczny Połańca był nieoceniony. Profesor Jańczuk był znanym polskim lekarzem stomatologiem, profesorem nauk medycznych, zajmował się periodontologią, stomatologią dziecięcą i stomatologią zachowawczą. Natomiast profesor Knothe był wybitnym inżynierem górnictwa, specjalistą w zakresie górnictwa, badaczem ruchów górotworu i aerologii. Wszyscy trzej uhonorowani trakcie swojej działalności w Połańcu podejmowali liczne inicjatywy mające na celu rozwój miasta i poprawę warunków życia mieszkańców.
Za zasługi na rzecz społeczności lokalnej uchwałą z dnia 28 grudnia 2012 r. uhonorowano Adama Jarubasa polityka rodem z Buska-Zdroju, samorządowca i marszałka województwa świętokrzyskiego, wiceprezesa PSL i posła Parlamentu Europejskiej w późniejszych latach. Decyzję tę podjęto 28 grudnia 2012 roku. W ramach tej samej uroczystej sesji Rady Miejskiej w Połańcu tytuł honorowy przyznano również Józefowi Korczakowi, jako uznanie dla jego zasług związanych z działalnością w okresie okupacji. Korczak był aktywnym uczestnikiem i współtwórcą życia patriotycznego, społecznego i kulturalnego miasta i gminy Połaniec oraz autorem licznych artykułów o tematyce wojennej.
W dniu 25 lutego 2021 roku, podczas sesji Rady Miejskiej w Połańcu, wieloletniemu proboszczowi parafii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Połańcu, ks. kan. Witoldowi Dobrzańskiemu, pośmiertnie przyznano honorowe obywatelstwo miasta i gminy Połaniec. Był to wyraz największego uznania, szacunku i podziękowania społeczności połanieckiej za duchową służbę, jaką przez lata pełnił na połanieckiej ziemi.
W dniu 14 stycznia 2022 r. w poczet Honorowych Obywateli Miasta i Gminy Połaniec pośmiertnie wprowadzono osobę śp. Jacka Tarnowskiego, wieloletniego burmistrza miasta i gminy Połaniec. Jacek Tarnowski otrzymał to wyróżnienie w uznaniu jego sumiennej, ciężkiej pracy, oddania i poświęcenia oraz poprawy jakości życia mieszkańców miasta i gminy Połaniec.
Na 50. posiedzeniu Rady Miejskiej w Połańcu, które odbyło się 4 lutego 2023 r., pośmiertnie odznaczono tytułem Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Połaniec śp. Mieczysława Machulaka, który przez wiele lat pełnił funkcję sekretarza Urzędu Miasta i Gminy Połaniec. Przyznanie tego wyróżnienia było ukoronowaniem ogromnego wkładu sekretarza Machulaka w pracę na rzecz społeczności lokalnej oraz jego znaczącego dorobku zawodowego.
Na tym kończy się historia związana z tym zaszczytnym tytułem w naszej gminie, który nadawany jest ludziom szczególnie zasłużonym dla lokalnej społeczności. Tytuł Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Połaniec nie jest przyznawany często. Łącznie dotychczas zostało nim uhonorowanych 19 osób na stałe zapisanych na kartach historii naszej miejscowości. To dzięki ich zaangażowaniu i niestrudzonej pracy nasza społeczność jest tak rozwinięta i posiada swoją tożsamość.
Przyznawanie tytułu Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Połaniec jest wyrazem uznania dla tych, którzy swoją pracą i działalnością przyczyniają się do rozwoju regionu. To także zachęta dla innych, aby angażowali się w życie społeczne, dbali o dobro swojego miasta i gminy oraz byli aktywnymi członkami społeczności lokalnej Dzięki temu również młodzież ma wzór do naśladowania, a miasto i gmina mogą cieszyć się zasłużonymi i docenionymi obywatelami. Obywatele wyróżnieni tym tytułem zawsze pozostaną w naszej pamięci i sercach jako osoby godne podziwu i szacunku.
Pani Redaktor/Panie Redaktorze – po mgr nie piszemy kropki jeśli nie odmieniamy tego wyrazu.
Pani Karolino nie stawiamy kropki, gdy skrót kończy się ostatnią literą skracanego wyrazu, np. dr (doktor), mgr (magister), mjr (major), płk (pułkownik). Kiedy jednak skracany wyraz występuje w przypadkach zależnych (tj. w każdym innym przypadku niż mianownik), wtedy kropka będzie konieczna, np. wykład dr. [doktora] Kowalskiego; rozmowa z płk. [pułkownikiem] Jankowskim, zgłoś się do mgr. [magistra] Nowaka, bowiem ostatnia litera skrótu nie jest ostatnią literą skracanego słowa. Literówka w pierwszej sekcji została poprawiona, dziękuję.