Mniejsze czy większe, na szosę czy w teren, na rodzinną wycieczkę czy zawody sportowe – 3 czerwca każdy rower, a przez to każdy rowerzysta ma swoje święto, które spędzi z pewnością… na rowerze. Miłośnicy jednośladów każdego dnia „kręcą” kilometry jadąc do pracy, szkoły, na zakupy czy uprawiając sport. Niezależnie od tego, z jakiego powodu wybieramy jednoślad, każdy z nich jest doskonały. Decydując się na jazdę na rowerze stawiamy na zdrowy tryb życia i dbałość o środowisko.
Światowy Dzień Roweru to święto bardzo młode. Zostało ustanowione zaledwie cztery lata temu. Co ciekawe, jego pomysłodawcą był Polak, profesor Leszek Sibilski, socjolog pracujący w Stanach Zjednoczonych jako wykładowca akademicki. Dzięki jego oddolnej kampanii 12 kwietnia 2018 r. Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych przegłosowało inicjatywę i ustanowiło 3 czerwca światowym świętem rowerowym.
Celem ustanowionego święta ma być podnoszenie globalnej świadomości korzyści używania roweru zarówno jako środka transportu, jak i rekreacji. Deklaracja ONZ zachęca tym samym kraje członkowskie do celebrowania tej okazji i rozwijania transportu rowerowego nie tylko od święta, lecz także na co dzień.
W tekście rezolucji możemy przeczytać m.in., że rower wspomaga zrównoważoną konsumpcję i produkcję i ma dobry wpływ nie tylko na zdrowie użytkowników, lecz także na spowolnienie negatywnych zmian klimatu.
Warto pamiętać, że rowerzyści to tacy sami użytkownicy dróg jak kierowcy aut czy osoby piesze. Relacja między nimi powinna cechować się wzajemnym szacunkiem i respektowaniem przepisów prawa.
Wszyscy, niezależnie ile mają lat i jakim rowerem jeżdżą mają takie same prawa i obowiązki na drodze, które wynikają z przepisów prawa. Warto przypomnieć niektóre z nich, aby swoją jazdą nie spowodować zagrożenia bezpieczeństwa. A więc:
- kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów. Droga dla rowerów oznakowana jest znakiem nakazu (C-13).
- jeśli rowerzysta porusza się po drodze dla rowerów i pieszych powinien zachować szczególną ostrożność i ustąpić miejsca pieszym,
- dziecko do lat 7 może być przewożone na rowerze pod warunkiem umieszczenia go na dodatkowym siodełku,
- rowerzyście zabrania się czepiania się pojazdów i jazdy obok innego roweru, chyba że tą jazdą nie utrudni poruszania się innym uczestnikom ruchu,
- rowerzysta może korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, gdy opiekuje się on osobą do lat 10, która również jedzie rowerem.
- nie przejeżdżajmy po przejściu dla pieszych. W tym miejscach jesteśmy zobowiązani do zejścia z roweru i przeprowadzenia go na drugą stronę.
- nigdy nie wsiadajmy na rower po alkoholu.
Nie zapominajmy o wszelkich elementach poprawiających nasze bezpieczeństwo. Najważniejszym z nich jest kask, który odpowiednio dobrany chroni naszą głowę przed uderzeniem o twarde podłoże. Również wyposażenie roweru nie pozostaje bez znaczenia. Rower, którym poruszamy się po drogach powinien być wyposażony w światła – białe i czerwone, przynajmniej jeden sprawny hamulec i dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy.
Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się z nami, pisząc maila na adres: ✉️ redakcja@polaniec.com.pl