Od 28 sierpnia 2024 r. mieszkańcy miasta mają do dyspozycji dwa defibrylatory, zlokalizowane przy Urzędzie Miasta i Gminy oraz na ścianie starej remizy na placu Uniwersału Połanieckiego. To ważny krok w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa publicznego, gdyż w przypadku nagłego zatrzymania krążenia dostęp do tych urządzeń może znacząco wpłynąć na szanse przeżycia.
Nagłe zatrzymanie krążenia to sytuacja, w której każda sekunda jest na wagę złota. Dzięki defibrylatorom AED każdy z nas może stać się bohaterem i uratować czyjeś życie. Urządzenia te są dostępne 24 godziny na dobę, co oznacza, że w każdej chwili mogą być użyte w nagłym przypadku. Co więcej, AED są wyjątkowo proste w obsłudze – nie trzeba mieć specjalistycznego przeszkolenia, aby z nich skorzystać.
Defibrylatory AED automatycznie analizują rytm serca osoby nieprzytomnej i, jeśli jest to konieczne, wydają polecenie defibrylacji, czyli dostarczenia impulsu elektrycznego, który może przywrócić prawidłowy rytm serca. Cały proces jest wspierany przez komendy głosowe, które prowadzą użytkownika krok po kroku przez procedurę reanimacyjną. Dodatkowo, przy każdym urządzeniu znajduje się ilustrowana instrukcja, która jeszcze bardziej ułatwia jego obsługę.
Podczas oficjalnej prezentacji defibrylatorów ratownik medyczny, Jarosław Marczewski, wyjaśniał, jak ważną rolę pełnią te urządzenia w sytuacjach nagłych.
– Defibrylator jest urządzeniem, które bezsprzecznie ratuje życie w pierwszych minutach nagłego zatrzymania krążenia. Nagłe zatrzymanie krążenia może wystąpić z wielu przyczyn, takich jak zawał mięśnia sercowego czy zaburzenia rytmu serca, które prowadzą do zatrzymania pracy serca. Gdy serce przestaje pompować krew, kluczowe organy naszego ciała przestają otrzymywać tlen, co w krótkim czasie może prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń – mówił Jarosław Marczewski.
W swojej prezentacji podkreślił, jak istotne jest natychmiastowe działanie.
– Mamy tylko 3-4 minuty na to, aby zareagować i uratować życie poszkodowanego. Właśnie dlatego kluczową rolę odgrywa świadek zdarzenia. To on jest pierwszą osobą, która musi rozpoznać nagłe zatrzymanie krążenia, uruchomić tzw. łańcuch przeżycia, wezwać służby ratunkowe i rozpocząć resuscytację. AED jest trzecim ogniwem tego łańcucha – to urządzenie, które znacząco zwiększa szanse przeżycia pacjenta. Jeśli defibrylator zostanie użyty w pierwszych minutach, szanse na przeżycie mogą wynosić nawet 70-80%. W przeciwnym razie, z każdą minutą bez interwencji, szanse te maleją nawet do 7-10% – dodał Jarosław Marczewski.
Ratownik medyczny zwrócił również uwagę na bezpieczeństwo korzystania z AED.
– Użycie defibrylatora AED jest całkowicie bezpieczne, zarówno dla poszkodowanego, jak i osoby udzielającej pomocy, o ile postępuje się zgodnie z poleceniami głosowymi wydawanymi przez urządzenie. Dzięki temu każdy z nas, niezależnie od doświadczenia medycznego, może uratować życie drugiemu człowiekowi – dodał na koniec Jarosław Marczewski.
Burmistrz miasta i gminy Połaniec, Jacek Benedykt Nowak, podkreślił znaczenie tych urządzeń dla lokalnej społeczności.
– Cieszę się, że Połaniec wzbogacił się o te ważne urządzenia. To dopiero początek – planujemy umieścić więcej defibrylatorów w strategicznych miejscach w naszej gminie. Chcemy stworzyć mapę tzw. punktów życia, w której te urządzenia będą dostępne w przestrzeni publicznej. Każda sekunda ma znaczenie w sytuacjach nagłych, a obecność AED w miejscach publicznych jest wyrazem naszej troski o zdrowie mieszkańców, a także o turystów i gości odwiedzających nasze miasto. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tej inicjatywy. To dowód na to, że Połaniec stawia na nowoczesne rozwiązania, które mają na celu ratowanie życia i zapewnienie bezpieczeństwa naszych obywateli – podkreślił burmistrz Jacek Benedykt Nowak.
Podczas uroczystości oficjalnego przekazania defibrylatorów obecni byli m.in. radny Andrzej Wawrzyniec, sekretarz miasta i gminy Połaniec Bogumiła Niespodziewana, skarbnik Małgorzata Żugaj, przedstawiciele Rady Seniorów oraz Rady Młodzieżowej, a także przedstawiciele służb mundurowych, w tym asp. szt. Jerzy Żmija z Komisariatu Policji w Połańcu oraz bryg. Jarosław Juszczyk, zastępca komendanta powiatowego PSP w Staszowie. Obecne były także służby medyczne, reprezentowane przez ratownika medycznego Jarosława Marczewskiego oraz przedstawicieli Przychodni Zdrowia w Połańcu, na czele z dyrektor Pauliną Mielnik. W uroczystości uczestniczyli również Andrzej Byrwa, prezes PUK w Połańcu, oraz kierownicy i dyrektorzy jednostek gminnych. W swoich przemówieniach wyrażali swoje zadowolenie z pojawienia się tych urządzeń w przestrzeni miejskiej. Wielu z nich podkreślało, jak ważne jest posiadanie takich środków bezpieczeństwa w miejscach publicznych.
Burmistrz Jacek Benedykt Nowak podkreślił również znaczenie dostępu do defibrylatorów w przestrzeni publicznej. Zaznaczył, że aby jak najlepiej wykorzystać potencjał tych urządzeń, kluczowe jest zapewnienie ich szerokiej dostępności oraz uproszczenie obsługi dla wszystkich mieszkańców.
– Chcemy, aby dostęp do defibrylatorów był jak najszerszy, a ich obsługa była intuicyjna i zrozumiała dla każdego. Dlatego już wkrótce opublikujemy film instruktażowy, który pokaże, jak proste w obsłudze są nasze defibrylatory. Film ten będzie krok po kroku przedstawiał, jak korzystać z urządzenia, aby każdy mógł przekonać się, że ratowanie życia jest w zasięgu każdego z nas – dodał burmistrz Jacek Benedykt Nowak.
Defibrylatory AED zainstalowane w Połańcu są dowodem na to, że każdy z nas może mieć wpływ na bezpieczeństwo innych. Nigdy nie wiadomo, kiedy przyjdzie nam stanąć w obliczu sytuacji, w której szybka reakcja będzie kluczowa. Pamiętajmy, że odpowiednia reakcja i działanie w pierwszych minutach od zatrzymania krążenia mogą zadecydować o tym, czy ktoś wróci do swoich bliskich.
Nie bójmy się działać – defibrylatory AED są po to, by pomóc nam ratować życie.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Twój czas spędzony na Portalu jest dla nas najlepszym podziękowaniem za naszą pracę. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami, zapraszamy do naszego serwisu ponownie! Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.