W dniu 6 września 2024 r. na terenie zakładu Ekoplon w miejscowości Grabki Duże odbyły się ćwiczenia powiatowe pod kryptonimem „Ekoplon 2024”, których celem było sprawdzenie gotowości służb ratowniczych oraz współdziałających jednostek w obliczu różnych scenariuszy zagrożeń. W manewrach uczestniczyły jednostki Państwowej Straży Pożarnej w Staszowie, Ochotnicze Straże Pożarne z terenu powiatu staszowskiego, Policja oraz Zespoły Ratownictwa Medycznego, łącznie ponad 85 osób.
Ćwiczenia przewidywały trzy różne scenariusze, które wymagały zaangażowania znacznych sił i środków ratowniczych.
Pierwszy epizod zakładał wybuch nagromadzonego pyłu w budynku produkcyjnym na trzecim piętrze zakładu. Strażacy przystąpili do przeszukiwania miejsca zdarzenia, koncentrując się na odnalezieniu czterech osób poszkodowanych. Po ich zlokalizowaniu strażacy przeprowadzili klasyfikację obrażeń i udzielili kwalifikowanej pierwszej pomocy, jednocześnie rozwijając dwie linie gaśnicze w celu ugaszenia pożaru.
W trakcie działań, na miejsce zdarzenia przybył patrol policji, po otrzymaniu zgłoszenia o obecności podejrzanego mężczyzny na terenie zakładu w pobliżu miejsca wybuchu. Policja podjęła akcję poszukiwawczą z udziałem psa tropiącego oraz grupy dochodzeniowo-śledczej i technika kryminalistyki, co miało na celu ustalenie okoliczności zdarzenia.
Drugi epizod dotyczył osoby uwięzionej na półce w połowie wysokości silosa magazynowego. Strażacy, po zabezpieczeniu terenu, przystąpili do działań ratowniczych, wspinając się po drabince na półkę, gdzie znajdowała się poszkodowana osoba. Po udzieleniu pomocy i przygotowaniu do transportu, strażacy przetransportowali poszkodowanego za pomocą wysięgnika drabinowego i przekazali go Zespołowi Ratownictwa Medycznego.
Trzeci epizod dotyczył pożaru w budynku biurowym, który wybuchł w pomieszczeniu kuchennym. Po otrzymaniu informacji od pracownika zakładu o dwóch osobach, które nie opuściły budynku, strażacy natychmiast przystąpili do akcji. Po zlokalizowaniu poszkodowanych, udzielili im pomocy, a następnie rozwinięto linię gaśniczą i ugaszono pożar.
Ćwiczenia “Ekoplon 2024” były nie tylko sprawdzianem gotowości operacyjnej, ale także doskonałą okazją do doskonalenia współpracy między różnymi służbami i jednostkami ratowniczymi. Pod patronatem Starosty Powiatu Staszowskiego, zmagania służb ratowniczych obserwowali: wicestarosta Leszek Guzal, zastępca świętokrzyskiego komendanta wojewódzkiego PSP st. bryg. Grzegorz Rajca, komendant powiatowy PSP st. bryg. Rafał Gajewicz, zastępca komendanta powiatowego bryg. Jarosław Juszczyk, mł. insp. Dariusz Kuroś oraz burmistrz miasta i gminy Szydłów Andrzej Tuz.
Manewry zakończyły się sukcesem, a wszystkie służby ratownicze zademonstrowały profesjonalizm oraz wysoką gotowość do działania w sytuacjach kryzysowych. Dzięki takim inicjatywom możliwe jest nieustanne doskonalenie procedur, które w przyszłości mogą uratować ludzkie życie.
Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się z nami, pisząc maila na adres: ✉️ redakcja@polaniec.com.pl