14 października w Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu odbyła się uroczysta gala z okazji Dnia Edukacji Narodowej, będąca hołdem dla tych, którzy codziennie z zaangażowaniem i pasją kształtują przyszłość młodego pokolenia. W tym szczególnym dniu burmistrz Jacek Benedykt Nowak uhonorował nauczycieli, pedagogów, dyrektorów szkół i przedszkoli oraz pracowników oświaty, wręczając im nagrody za wybitne osiągnięcia w dziedzinie oświaty.
Uroczystość otworzyli i poprowadzili nauczyciele ze Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Połańcu — Pani Magdalena Pedyńska oraz Pan Andrzej Kowalik. Już na początku wprowadzili zgromadzonych w refleksyjny nastrój, przywołując słowa Henriego Adamsa.
– Nauczyciel ociera się o wieczność. Nigdy nie może stwierdzić, gdzie kończy się jego wpływ. Niech słowa Henriego Adamsa przyświecają naszej dzisiejszej uroczystości — mówił Andrzej Kowalik.
Magdalena Pedyńska dodała, że Dzień Edukacji Narodowej to czas, w którym warto zastanowić się nad rolą nauczyciela i jego znaczeniem.
– Niech te słowa sprawią, że każdy z nas poczuje się dziś, jak ktoś wyjątkowy. Dzień Edukacji Narodowej jest czasem, kiedy zastanawiamy się nad rolą nauczyciela i jego znaczeniem w życiu ucznia – mówiła Magdalena Pedyńska.
Następnie Andrzej Kowalik przypomniał zgromadzonym, że nauczyciele są fundamentem społeczeństwa.
– To oni inspirują młodych ludzi do marzeń, poszukiwania wiedzy i odkrywania świata. Kształtują wyobraźnię młodych ludzi, rozbudzają zainteresowania prawami rządzącymi światem, w taki sposób, że z entuzjazmem podejmują oni samodzielne poszukiwania — często wieńczone imponującymi sukcesami — mówił Andrzej Kowalik, zwracając uwagę na ogromny wpływ, jaki nauczyciele mają na swoich wychowanków.
Magdalena Pedyńska dodała, że rola nauczyciela to nie tylko nauczanie, ale także wsparcie w trudnych chwilach.
– Nauczyciele pomagają uczniom zmagać się ze swoimi słabościami. Uczniowie wiedzą, że w chwilach zagubienia i osamotnienia mogą na nich liczyć, zwłaszcza wtedy, gdy zawodzą inni — podkreśliła. Zwróciła również uwagę na konieczność ciągłego doskonalenia się pedagogów, ich otwartości na zmiany i gotowości do dostosowywania się do nowych wyzwań edukacyjnych.
Uroczystość była również doskonałą okazją do refleksji nad istotą zawodu nauczyciela. Prowadzący, będący nauczycielami z wieloletnim doświadczeniem, zaznaczyli, że ich praca wymaga autentycznego powołania i twórczego zapału. Podkreślili, że zaangażowanie nauczycieli, którzy stanęli na ich drodze oraz każdego pedagoga, z którym mieli do czynienia, stanowiło inspirację do podjęcia decyzji o wyborze tej wyjątkowej drogi zawodowej.
Następnie prowadzący uroczystość przywitali zgromadzonych gości, wśród których znaleźli się: wicewojewoda świętokrzyski Michał Skotnicki, członek zarządu województwa świętokrzyskiego Anita Koniusz, starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Kielcach Anna Sajkiewicz, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Staszowskiego Anna Kosowicz, burmistrz miasta i gminy Połaniec Jacek Benedykt Nowak, skarbnik gminy Połaniec Małgorzata Żugaj, przewodnicząca Rady Miejskiej w Połańcu Małgorzata Walenciak, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Połańcu Tomasz Kiciński oraz radni Grzegorz Kosowicz i Adam Łańka. Wśród gości znaleźli się także dyrektorzy, prezesi i kierownicy jednostek organizacyjnych Urzędu Miasta i Gminy Połaniec, kierownicy Urzędu Miasta i Gminy Połaniec, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Połańcu Gabriela Zielińska, wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Połańcu Małgorzata Sokołowska, wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Połańcu Dominika Mikoda, wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Połańcu Wioletta Kareta, dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Ruszczy Małgorzata Łukaszek, dyrektor Szkoły Podstawowej w Zrębinie Elżbieta Adaś, dyrektor Przedszkola Publicznego w Połańcu Anna Kaniszewska, wicedyrektor Przedszkola Publicznego w Połańcu Beata Mika oraz dyrektor Zespołu Szkół im. Oddziału Partyzanckiego AK „Jędrusie” w Połańcu Stanisław Rogala.
Nie zabrakło również wyjątkowych bohaterów tego dnia — nauczycieli, pracowników oświaty, emerytów oraz rencistów, którzy przez lata poświęcili swoje życie pracy na rzecz edukacji młodego pokolenia.
Następnie głos zabrał burmistrz Jacek Benedykt Nowak, który w swoim wystąpieniu podkreślił znaczenie Dnia Edukacji Narodowej oraz rolę nauczycieli w kształtowaniu przyszłych pokoleń.
– Dzień Edukacji Narodowej to polskie święto oświaty, które upamiętnia powstanie Komisji Edukacji Narodowej. Edukacja i wykształcenie są dla nas wspólnym dobrem. Zawód nauczyciela wymaga ogromnej wiedzy, umiejętności oraz wytrwałości w zmaganiu się z codziennymi wyzwaniami. To właśnie Państwo kształtujecie przyszłość, a młodzi ludzie, niczym młode gałązki, poszukują wzorców, które będą dla nich punktem odniesienia w dalszym życiu. Pragną znaleźć odpowiedzi na wiele nurtujących ich pytań dotyczących umysłów i serc — powiedział burmistrz.
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej, burmistrz złożył życzenia wszystkim nauczycielom i pracownikom oświaty.
– Życzę Wam wszystkiego najlepszego. Dziękuję za Wasz trud, cierpliwość, oddanie i wsparcie, które okazujecie młodym ludziom. Niech Wasza praca przynosi efekty, satysfakcję oraz dumę z wykonywania tego wyjątkowego zawodu. Życzę również dużo zdrowia, optymizmu i wszelkiej pomyślności w życiu osobistym — dodał burmistrz Jacek Benedykt Nowak, kończąc swoje wystąpienie.
Następnie głos zabrała wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Połańcu Małgorzata Walenciak, która złożyła życzenia wszystkim nauczycielom, życząc im sukcesów zarówno w pracy zawodowej, jak i w życiu osobistym.
– Niech każdy dzień przynosi radość z odkrywania nowych talentów u uczniów i staje się inspiracją do dalszej pracy. Dziękuję Wam za pasję i zaangażowanie, które wkładacie w wychowanie młodego pokolenia. Wasza praca to misja, która przyczynia się do rozwoju naszego społeczeństwa — podkreśliła Małgorzata Walenciak.
Po jej wystąpieniu głos zabrał wicewojewoda świętokrzyski Michał Skotnicki.
– Zebraliśmy się dzisiaj w Połańcu, by pokłonić się Państwu za Waszą całoroczną, trudną, ale jakże przyjemną i satysfakcjonującą pracę. Cieszę się, że mogę zobaczyć tak wielu nauczycieli i pracowników oświaty, ponieważ sam jestem nauczycielem. Czasy się zmieniają, a więc praca nauczyciela również musi ewoluować. Dziękuję Wam za to, że odnajdujecie się w nowej rzeczywistości i nowych wyzwaniach. Wiem, że nie jest łatwo, bo przenikalność wszelkich nowinek, które wykorzystywane są w dobrym celu, jest bardzo istotna i przyczynia się do rozwoju naszych uczniów. Jednak jeżeli te nowinki skręcą w kierunku, w którym nie powinny być wykorzystywane, mogą przynieść wiele problemów. Życzę Wam, by tych problemów było jak najmniej. Życzę sukcesów zarówno tych dużych, jak i małych, które są niezwykle ważne w rozwoju naszych młodych obywateli. Kiedyś, wykształceni pod Waszym czujnym okiem, będą brali stery tej ojczyzny w swoje ręce. Może brzmi to górnolotnie, ale tak będzie w przyszłości. Dlatego Wasza rola jest nieoceniona. Życzę, aby Wasza praca była zawsze doceniana przez uczniów, rodziców oraz władze samorządowe. W Połańcu zawsze dbano o rozwój oświaty i tak jest i teraz. Dlatego dziękuję burmistrzowi i radzie za to, że dbają o to, aby na oświacie nie oszczędzać. Wręcz przeciwnie, potrzebujemy, aby oświata mogła się rozwijać — mówił wicewojewoda świętokrzyski Michał Skotnicki.
Głos zabrały również wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Staszowskiego, Anna Kosowicz, członek zarządu województwa świętokrzyskiego, Anita Koniusz oraz radny Adam Łańka. W swoich wystąpieniach złożyli serdeczne życzenia nauczycielom, pedagogom oraz pracownikom oświaty. Podkreślili kluczową rolę pedagogów w kształtowaniu przyszłych pokoleń oraz znaczenie ich pracy dla rozwoju dzieci i młodzieży. Wspólnie akcentowali, jak istotna jest ich misja w budowaniu lepszego społeczeństwa. Wyrazili także wdzięczność za codzienny trud oraz zaangażowanie nauczycieli. Zwrócili uwagę na konieczność współpracy między samorządami a środowiskiem edukacyjnym, podkreślając, że jest to niezbędne w dążeniu do zapewnienia wysokiej jakości edukacji oraz wsparcia dla nauczycieli w ich wychowawczej misji.
Słowa uznania i serdeczne życzenia złożyli także przedstawiciele Rady Rodziców, którzy wręczyli bukiet kwiatów dyrektorom placówek oświatowych z gminy Połaniec. W swoim przemówieniu podkreśli znaczenie współpracy między rodzicami a szkołami, doceniając trud pedagogów, którzy każdego dnia wspierają rozwój dzieci i młodzieży.
Następnie prowadzący poinformowali, że nauczyciele z jednostek oświatowych z terenu gminy Połaniec zostaną w tym roku uhonorowani odznaczeniami państwowymi, resortowymi oraz nagrodą Ministra Edukacji Narodowej. Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się 18 października w Staszowie. Wśród wyróżnionych znalazła się Małgorzata Łukaszek, dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Ruszczy, która otrzyma nagrodę Ministra Edukacji Narodowej. Brązowym Krzyżem Zasługi odznaczona zostanie Joanna Kicińska, nauczycielka Przedszkola Publicznego w Połańcu, natomiast Medal Srebrny za długoletnią służbę otrzyma Wioletta Kareta, wicedyrektor Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Połańcu. Medal Komisji Edukacji Narodowej otrzyma Wojciech Durma, nauczyciel tej samej szkoły. Wyróżnionym gratulowano i składano podziękowania za ich trud i zaangażowanie.
W dalszej części uroczystości wręczono uznaniowe nagrody Burmistrza Miasta i Gminy Połaniec dla nauczycieli oraz nagrody przyznawane przez dyrektorów placówek oświatowych. Doceniono osiągnięcia nauczycieli i pracowników oświaty w zakresie pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej, w tym realizację zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa uczniom podczas zajęć organizowanych przez szkołę oraz realizację innych zadań statutowych.
Uroczystość wzbogaciły występy dzieci i młodzieży ze Studia Piosenki Sidus, działającego przy Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu. Pełne humoru i pasji prezentacje nadawały wyjątkowy charakter temu wydarzeniu.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Twój czas spędzony na Portalu jest dla nas najlepszym podziękowaniem za naszą pracę. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami, zapraszamy do naszego serwisu ponownie! Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.