W obliczu narastającego problemu zanieczyszczenia polskich lasów, Lasy Państwowe uruchomiły nową kampanię, która łączy nowoczesne technologie z ekologiczną odpowiedzialnością. Pod hasłem „#zabierz5zlasu” leśnicy zachęcają grzybiarzy oraz wszystkich miłośników przyrody do aktywnego sprzątania lasów, apelując, aby podczas zbierania grzybów zabrać ze sobą przynajmniej pięć odpadów.
Pomysłodawcy kampanii postanowili skorzystać z możliwości, jakie daje sztuczna inteligencja, tworząc wizualizacje fikcyjnych gatunków grzybów, które w rzeczywistości są stylizowanymi na odpady. Obrazy, które pojawiły się w ramach kampanii, przedstawiają m.in. „Elektrusa rdzawym”, „Puszynkę leśną” czy „Butelczaka wiecznistego”. Każdy z tych wymyślonych gatunków symbolizuje rodzaje odpadów, które najczęściej można spotkać w polskich lasach, takie jak butelki, papier toaletowy czy opony. Dzięki temu twórcy kampanii mają nadzieję na zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat problemu śmieci w lasach.
Liczby mówią same za siebie
W 2023 roku Lasy Państwowe zebrały z polskich lasów aż 80,6 tys. metrów sześciennych śmieci, co kosztowało państwo 32,5 miliona złotych. Leśnicy porównują tę ilość do kolejki ciężarówek, która mogłaby ciągnąć się od Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie aż do Wilanowa. Śmieci w lasach stwarzają zagrożenie pożarowe, zanieczyszczają ekosystemy i stanowią niebezpieczeństwo dla fauny, szczególnie dla małych zwierząt.
W ramach akcji „#zabierz5zlasu” leśnicy apelują do każdego z nas o aktywne włączenie się w działania na rzecz ochrony przyrody. Proszą, aby podczas spacerów po lesie, nie tylko zbierać grzyby, ale także zabrać ze sobą przynajmniej pięć śmieci. „Wrzuć do kosza i te okazy” – zachęcają leśnicy na przygotowanych grafikach. Celem jest, aby każdy z nas stał się ambasadorem czystych lasów.
Odpady pozostawione w lasach mogą pozostawać tam przez długie lata. Na przykład „Papierzak szkaradny” może rozkładać się przez miesiące, natomiast „Butelczak wiecznisty” może pozostawać w środowisku nawet przez 500 lat. Te przerażające liczby mają na celu uświadomienie nam, jak istotne jest podejmowanie działań mających na celu ograniczenie zanieczyszczenia naturalnych środowisk.
Warto, aby każdy z nas pamiętał, że dbanie o przyrodę to nie tylko obowiązek, ale i przywilej. Zatem następnym razem, gdy wybierzesz się na grzyby, weź ze sobą torbę na śmieci – to mały krok, który może przynieść wielkie zmiany.