22 listopada w Zespole Placówek Oświatowych w Ruszczy odbyła się inauguracja projektu „Euro-obywatele”, realizowanego w ramach programu Działaj Lokalnie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Było to pierwsze z trzech zaplanowanych spotkań, które mają przybliżyć młodzieży różnorodność kulturową krajów Unii Europejskiej.
Głównym punktem wydarzenia były prezentacje poszczególnych klas, które w pełnym zaangażowania i kreatywności stylu przedstawiły tradycje, ciekawostki oraz kulturę wybranych państw członkowskich. Uczniowie wystąpili w kolorowych, tradycyjnych strojach charakterystycznych dla prezentowanych krajów. Na scenie można było podziwiać ogniste hiszpańskie flamenco w czerwono-czarnych sukniach, radosną grecką zorbę w białych tunikach z niebieskimi akcentami, żywiołową włoską tarantellę, elegancki francuski taniec mażoretek, czeską polkę oraz szwedzki schottis.
Jednak prawdziwą perełką okazały się polskie akcenty. Uczniowie, ubrani w tradycyjne stroje regionalne, z dumą zaprezentowali tańce i pieśni ludowe. Bogato zdobione stroje, krakowskie czapki, góralskie ciupagi i haftowane bluzki zachwyciły publiczność. Występ przypomniał, jak ważne jest pielęgnowanie własnych korzeni i tradycji w kontekście wspólnoty europejskiej.
Każda klasa przygotowała także wyjątkowe wystawy tematyczne, które przybliżały unikalne aspekty kultur poszczególnych państw. Na stoiskach można było znaleźć fotografie zabytków oraz ciekawostki związane z historią i geografią danego kraju. Uczniowie wykazali się niezwykłym zaangażowaniem – od starannie przygotowanych kostiumów, przez entuzjazm podczas występów, po dbałość o szczegóły na wystawach.
– Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i aktywny udział! To było wyjątkowe wydarzenie, które pozwoliło nam lepiej zrozumieć, jak wiele nas łączy w Europie – przekazali organizatorzy.
Wydarzenie to doskonały przykład, jak poprzez edukację i zabawę można promować ideę jedności w różnorodności. Projekt „Euro-obywatele” realizowany jest w ramach konkursu grantowego “Działaj Lokalnie 2024”, dofinansowanego ze środków Programu “Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce (AFRP) oraz Ośrodek Działaj Lokalnie w Osieku i Fundację Aktywizacji i Rozwoju.