Zgodnie z umową podpisaną w czerwcu 2023 roku, wykonawca, firma ATB Przedsiębiorstwo Budowlano-Inżynierskie Sp. z o.o., zobowiązał się do wykonania I etapu budowy, czyli do wykonania dokumentacji projektowej oraz uzyskania pozwolenia na budowę do 20 kwietnia 2024 roku, a następnie postawienia budynku w stanie surowym zamkniętym do 20 grudnia 2024 roku. Niestety, na dzień 3 grudnia 2024 roku, żadna z prac budowlanych jeszcze się nie rozpoczęła.
Inwestycja, o której mowa, została zaplanowana w systemie “zaprojektuj i wybuduj”, co oznacza, że wykonawca miał na siebie wziąć całość odpowiedzialności – od opracowania dokumentacji, przez uzyskanie odpowiednich pozwoleń, po realizację robót budowlanych. Gmina Połaniec zabezpieczyła na ten cel blisko 5,4 miliona złotych, z czego 85% tej kwoty pochodzi z dofinansowania z Rządowego Funduszu Polski Ład.
Podczas sesji Rady Miejskiej w Połańcu, która odbyła się w dniu 30 października radni w imieniu mieszkańców, pytali o przyczyny opóźnień. W odpowiedzi wiceburmistrz Jarosław Kądziela poinformował, że firma wykonawcza nie wywiązała się z umowy, co skutkuje brakiem jakiejkolwiek fizycznej realizacji inwestycji do tej pory.
– Po opiniach radców prawnych, inspektora nadzoru, referatu technicznego i zapoznaniu się z sytuacją finansową firmy ATB doszliśmy do wniosku, że najlepszym rozwiązaniem będzie rozwiązanie umowy z tym wykonawcą. Mimo wielu spotkań do dnia dzisiejszego nie otrzymaliśmy dokumentacji projektowej. Biorąc pod uwagę zagrożenie utraty dofinansowania, podjęliśmy decyzję o zakończeniu współpracy, pod warunkiem że wykonawca przekaże nam pełną dokumentację techniczną – mówił wiceburmistrz Jarosław Kądziela.
Gmina Połaniec uzyskała już pozwolenie na budowę, ale wciąż czeka na komplet dokumentacji technicznej.
– Bardzo zależy nam na jak najszybszym otrzymaniu dokumentacji w stanie, który pozwoli na ogłoszenie przetargu w systemie „wybuduj”. Mamy wstępną zgodę na zmianę wykonawcy i jesteśmy gotowi rozpocząć nowe postępowanie, o ile otrzymamy dokumentację – dodał wiceburmistrz.
Na pytanie radnych o koszty związane z obecną sytuacją, wiceburmistrz wyjaśnił, że gmina nie poniosła dodatkowych wydatków.
– Planujemy zapłacić za dokumentację techniczną zgodnie z ofertą, ale dopiero po jej otrzymaniu. Wierzymy, że wykonawca przekaże ją w odpowiednim stanie, by można było przeprowadzić przetarg i nie tracić więcej czasu. Zakładamy, że w listopadzie dojdzie do przekazania dokumentacji – zaznaczył Jarosław Kądziela.
Listopad minął, dokumentacji brak
Na dzień dzisiejszy sytuacja wciąż pozostaje bez zmian – dokumentacja projektowa nie została przekazana gminie. W rozmowie z naszą redakcją burmistrz miasta i gminy Połaniec, Jacek Benedykt Nowak, poinformował, że władze nadal podejmują działania, aby pozyskać pełną dokumentację techniczną od wykonawcy.
– Doskonale zdajemy sobie sprawę jak ważna i potrzebna jest to inwestycja. Niestety, firma nie dotrzymała zobowiązań i nie rozpoczęła budowy w terminie. Obecnie robimy wszystko, aby przejąć dokumentację, a następnie ogłosić nowy przetarg. Mamy nadzieję, że pomimo opóźnień uda się jak najszybciej wznowić prace – powiedział burmistrz Połańca, Jacek Benedykt Nowak.
Budowa nowoczesnej przychodni zdrowia miała poprawić dostępność usług medycznych w gminie, co jest bardzo wyczekiwane przez mieszkańców. Projekt przewidywał trzykondygnacyjny budynek, który miał pomieścić gabinety lekarskie, przestrzeń rehabilitacyjną, specjalistyczne poradnie, a także odpowiednie zaplecze dla personelu medycznego i nowoczesne rozwiązania technologiczne. Przestronny parking i dostępność dla osób z niepełnosprawnościami miały być dodatkowym atutem inwestycji.
Obecna sytuacja niepokoi mieszkańców, którzy liczyli na to, że budowa przychodni ruszy zgodnie z planem i poprawi jakość usług zdrowotnych w gminie. Władze gminy zapewniają, że mimo trudności inwestycja zostanie zrealizowana. Jeśli obecny wykonawca nie dostarczy dokumentacji projektowej, gmina będzie zmuszona podjąć kroki prawne.
– Jest to projekt, na który czekamy od dawna, i mimo trudności, będziemy walczyć, by zakończyć tę inwestycję jak najszybciej. Liczymy, że ogłoszenie nowego przetargu pozwoli na szybkie wznowienie prac. Jeśli jednak obecny wykonawca nie dostarczy pełnej dokumentacji projektowej, będziemy zmuszeni podjąć odpowiednie kroki prawne, w tym wystąpić na drogę sądową, aby zabezpieczyć interesy gminy i środki przeznaczone na tę inwestycję. Możemy to zrobić dopiero po terminie wykonania zadania, czyli po 20 grudnia 2024 roku – podsumował burmistrz Jacek Benedykt Nowak.
Na razie pozostaje czekać na rozwój sytuacji, jednak jedno jest pewne – nowa przychodnia w Połańcu wciąż pozostaje w sferze planów.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Twój czas spędzony na Portalu jest dla nas najlepszym podziękowaniem za naszą pracę. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami, zapraszamy do naszego serwisu ponownie! Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.
Coś tu się nie klei. Czy któryś z dziennikarzy zadal sobie trud i spytał wykonawcę o jego wersję wydarzeń?
Zamiast tego może zajmie się ktoś funkcjonowaniem rejestracji w istniejącej przychodni? Mówią że rejestrują tylko danego dnia. Nie można zarejestrować się na dzień następny do przodu. Stoję zatem dzisiaj w kolejce, 5 osób przede mną. Po trzech pierwszych osobach słyszę, ze miejsc do pediatrów już nie ma! Jak? W jaki niby sposób tylko trzy osoby zdołał zarejestrować swoje dzieci? Prawda jest taka, że paniusie pielęgniarki i rejestratorki zapisują sobie znajomych i rodzinę poza kolejką, a dla reszty pacjentów miejsc brak!