14 lutego 2025 roku w Połańcu odbyły się uroczystości upamiętniające 83. rocznicę powstania Armii Krajowej, formacji, która powstała z miłości do Ojczyzny oraz pierwsze obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Wydarzenie zgromadziło mieszkańców miasta, przedstawicieli władz samorządowych, dyrektorów szkół oraz uczniów z lokalnych placówek edukacyjnych, w tym Szkoły Podstawowej w Połańcu, Zespołu Szkół im. Oddziału Partyzanckiego AK “Jędrusie” w Połańcu oraz Przedszkola Publicznego w Połańcu.
Uroczystości odbyły się przy Skwerze Armii Krajowej, gdzie Małgorzata Dalmata-Konwicka, przywitała zebranych i przedstawiła rys historyczny związanego z dniem wydarzenia.
– Sięgnijmy do wydarzeń z 26–27 września 1939 roku, kiedy to grupa wyższych rangą oficerów, z generałem Michałem Karaszewiczem-Tokarzewskim na czele, oraz ówczesnym prezydentem stolicy Stefanem Starzyńskim, zawiązała konspiracyjną organizację – Służbę Zwycięstwu Polski. Tak rozpoczęła się rozbudowa Polskiego Państwa Podziemnego, a organizacja przekształciła się w Związek Walki Zbrojnej, który 14 lutego 1942 roku, na mocy rozkazu Naczelnego Wodza generała Władysława Sikorskiego, został przekształcony w Armię Krajową – mówiła Małgorzata Dalmata-Konwicka, przywołując historyczne wydarzenia, które doprowadziły do powstania najsilniejszej podziemnej armii w Europie podczas II wojny światowej.
W dalszej części przemówienia wspomniano także o dowódcach Armii Krajowej: generale Stefanem Roweckim “Grotem”, generale Tadeuszu Komorowskim pseudonim “Bór” oraz generale Leopoldzie Okulickim “Niedźwiadku”.
Małgorzata Dalmata-Konwicka szczególnie wyróżniła lokalnych bohaterów, w tym żołnierzy legendarnego oddziału partyzanckiego “Jędrusie”, który działał na terenie województw świętokrzyskiego, podkarpackiego i małopolskiego. Wspomniano także o ich bohaterskich czynach, zwłaszcza podczas Akcji “Burza”, kiedy to oddział “Jędrusie” został scalony z Armią Krajową, zachowując jednocześnie swój odrębny charakter.
Uroczystość uświetniło wykonanie hymnu państwowego oraz Hymnu Armii Krajowej przez zgromadzonych. Następnie grupa teatralna “Maska” z Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu zaprezentowała przysięgę Żołnierzy Armii Krajowej, przypominając o wartościach, które kierowały członkami AK w ich walce o wolność Polski.
Podczas uroczystości głos zabrali również przedstawiciele władz samorządowych, w tym burmistrz miasta i gminy Połaniec, Jacek Benedykt Nowak. W swoim przemówieniu podkreślił on wagę pielęgnowania pamięci historycznej oraz rolę lokalnych bohaterów w kształtowaniu polskiej niepodległości. Zwrócił także uwagę na znaczenie ustanowienia Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej, jako wyrazu hołdu dla ich odwagi i poświęcenia w walce o wolność ojczyzny.
– Bohaterstwo i niezłomność żołnierzy Armii Krajowej są fundamentem naszej wolności. Dziś pamiętamy o ich odwadze i poświęceniu – zaznaczył burmistrz.
Ważnym punktem obchodów była część edukacyjna, w ramach której młodzież z Połańca oraz Klub Seniora “Megawat” zaprezentowali program artystyczny poświęcony historii Armii Krajowej. Występy recytatorskie i muzyczne, pełne emocji i hołdu dla bohaterów, miały na celu przypomnienie młodszemu pokoleniu o niezwykłym poświęceniu, odwadze i determinacji żołnierzy AK.
Zwieńczeniem uroczystości było złożenie kwiatów przez delegacje pod pomnikiem Armii Krajowej, gdzie zebrani oddali hołd poległym bohaterom, którzy walczyli o suwerenność i niepodległość Polski.
Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Chcesz podzielić się ciekawym newsem lub zaproponować temat? Skontaktuj się z nami, pisząc maila na adres: ✉️ redakcja@polaniec.com.pl