28 lutego 2025 roku w Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu odbyła się uroczysta gala podsumowująca 12. edycję programu “Działaj Lokalnie”. Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli organizacji pozarządowych, grup nieformalnych oraz lokalnych liderów, którzy aktywnie działają na rzecz rozwoju Powiatu Staszowskiego. Była to nie tylko okazja do podziękowań i podsumowań, ale również moment inspiracji do dalszych działań.
W gali uczestniczyli przedstawiciele wszystkich beneficjentów programu, partnerzy oraz władze lokalne, w tym burmistrz miasta i gminy Połaniec Jacek Benedykt Nowak, skarbnik gminy Połaniec Małgorzata Żugaj, burmistrz miasta i gminy Osiek Magdalena Marynowska, wójt gminy Rytwiany Przemysław Broziński, przedstawiciel gminy Staszów Aneta Materska, przedstawiciel miasta i gminy Bogoria Jerzy Adamkiewicz oraz główny koordynator “Działaj Lokalnie” z Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce, Paweł Zań.
Galę otworzyli burmistrz miasta i gminy Połaniec Jacek Benedykt Nowak oraz dyrektor Centrum Kultury i Sztuki Monika Pławska, którzy serdecznie powitali wszystkich gości.
– Cieszę się, że miasto i gmina Połaniec od lat aktywnie wspiera “Działaj Lokalnie” i projekty realizowane przez stowarzyszenia, Koła Gospodyń Wiejskich oraz grupy nieformalne. To inicjatywy, które mobilizują mieszkańców do wspólnego działania i budowania kapitału społecznego naszej małej ojczyzny. Dzięki nim możemy rozwijać kreatywność, pielęgnować lokalne tradycje i integrować społeczność wokół wartościowych przedsięwzięć. Współpraca mieszkańców, ich zaangażowanie i pasja są dowodem na to, że warto wspierać oddolne inicjatywy i inspirować do działania kolejne pokolenia – powiedział burmistrz Jacek Benedykt Nowak.
Część artystyczną wydarzenia rozpoczęło widowisko muzyczne “W poszukiwaniu zagubionej kolędy” w wykonaniu grupy Sidus, która realizowała projekt w ramach programu.
– Cieszę się, że mogę wspierać tych młodych ludzi, dla których śpiew i taniec to pasja i sposób na ciekawe oraz artystyczne życie. Są zdolni, ambitni i działają w CKiSz w Połańcu, o czym przekonają się Państwo za chwilę. Zapraszam do oglądania – podkreślała Monika Pławska, dyrektor CKiSz.
Następnie Elżbieta Okoń, koordynator programu “Działaj Lokalnie” w powiecie staszowskim, przedstawiła ideę oraz założenia programu, który odgrywa kluczową rolę w mobilizowaniu lokalnych społeczności do aktywności.
– “Działaj Lokalnie” to program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodki Działaj Lokalnie, a w powiecie staszowskim wdrażany przez Fundację FARMa przy wsparciu gmin: Staszów, Połaniec, Rytwiany, Osiek, Bogoria, Szydłów i Łubnice – mówiła Elżbieta Okoń, koordynator programu “Działaj Lokalnie”.
Elżbieta Okoń przedstawiła przedstawicieli Fundacji Aktywizacji i Rozwoju w Osieku, operatora programu „Działaj Lokalnie” w powiecie staszowskim. W skład ekipy wchodzą: Natalia Borkowska – prezes Fundacji Aktywizacji i Rozwoju w Osieku, koordynator programu „Zakorzenione” edycja 2024, Anna Bańka – członek Zarządu Fundacji, główna księgowa, Anna Sucharzewska – koordynator programu „Zakorzenione” edycja 2023, specjalista ds. promocji programu „Działaj Lokalnie”, oraz Magdalena Pisarska – członek Rady Fundacji, mentorka programu „Zakorzenione”. Elżbieta Okoń skierowała słowa podziękowań do przedstawicieli Fundacji, wyrażając wdzięczność za ich zaangażowanie i ciężką pracę na rzecz lokalnej społeczności.
Głos zabrał główny koordynator programu „Działaj Lokalnie” z Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce, Paweł Zań, który podziękował partnerom i grantobiorcom.
– Program „Działaj Lokalnie” nie istniałby, gdyby nie osoby, które pragną zmieniać swoje najbliższe otoczenie, poprawiać świat i czynić go lepszym. To właśnie one współpracują, a w ich głowach rodzą się te piękne pomysły na realizację małych, lokalnych inicjatyw. Inicjatyw, które stają się początkiem czegoś większego, bo to wokół waszych pomysłów zacieśniają się więzi społeczne, rodzą się przyjaźnie, a czasami z niektórych projektów powstają jeszcze większe przedsięwzięcia. Takich przykładów przez 25 lat realizacji programu w całej Polsce mieliśmy już kilka. Jako siła sprawcza – Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności oraz Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce – bardzo się cieszymy, że program trwa, jest realizowany i cieszy się rosnącym zapotrzebowaniem. Widzimy, że pojawiają się nowe osoby, które chcą się uczyć działalności społecznej, pisać wnioski, realizować te pierwsze małe projekty, a z czasem sięgać po większe fundusze i realizować większe projekty, realizując swoje pasje i wspólnie działać na rzecz swoich społeczności. Dziękuję dziewczynom za te 13 lat realizacji programu, mam nadzieję, że tegoroczne pomysły spotkają się z równie pozytywnym przyjęciem – mówił Paweł Zań, główny koordynator programu „Działaj Lokalnie” z Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce.
W trakcie Gali wręczono dyplomy oraz podziękowania wszystkim grantobiorcom za ich zaangażowanie i trud włożony w realizację projektów. Była to również doskonała okazja do wymiany doświadczeń oraz prezentacji osiągniętych wyników. Uczestnicy dzielili się swoimi motywacjami, korzyściami płynącymi z realizowanych projektów oraz planami na przyszłość.
Słowa uznania i podziękowań padły także z ust partnerów programu oraz przedstawicieli gmin, którzy wyrazili wdzięczność Fundacji Aktywizacji i Rozwoju „FARMA” w Osieku za cenne wsparcie oraz aktywne zaangażowanie w mobilizowanie społeczności lokalnych na obszarach wiejskich i w mniejszych miastach. Podkreślono znaczenie samej idei Fundacji oraz konkretne efekty osiągnięte dzięki obywatelskim projektom, które znacząco wpłynęły na rozwój i integrację społeczności.
Wsparcie dla 15 projektów w ramach “Działaj Lokalnie 2024”
W ramach konkursu „Działaj Lokalnie 2024” wsparcie przyznano 15 projektom na łączną kwotę 78980,00 zł. Wyróżnione inicjatywy obejmowały projekty kulturalne, sportowe, ekologiczne oraz obywatelskie. Wśród wyróżnionych projektów znalazły się:
- „Raz! Dwa! Trzy! Wygramy My!” – Koło Gospodyń Wiejskich w Lipniku Wiślanie, Gmina Osiek
- „Widowisko muzyczne ‘W poszukiwaniu Zagubionej Kolędy’” – GN Zespół Sidus, Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu, Gmina Połaniec
- „Odkrywamy tajemnice Strzegomskich lasów – Folwark Jaźwiny” – GN Łączy nas historia, Zespół Szkolno-Przedszkolny PSP w Strzegomiu, Gmina Rytwiany
- „interGRAcja” – GN Połaniecki Klub Gier, Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu, Gmina Połaniec
- „Euro-obywatele” – Koło Gospodyń Wiejskich w Ruszczy, Gmina Połaniec
- „Wow! Tego tu jeszcze nie było” – Koło Gospodyń Wiejskich w Niedziałkach, Gmina Rytwiany
- „Wakacyjny otwarty turniej piłki plażowej “Smerdyna kontra reszta świata’” – GN Anydrems, OSP w Smerdynie, Gmina Staszów
- „W Szydłowie historia kołem się toczy” – Świętokrzyskie Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych, Gmina Szydłów
- „Pielęgnacja nie frustracja – dbamy o ciało i ducha!” – GN DKK, MGBP w Szydłowie, Gmina Szydłów
- „Skacz, ćwicz, bądź fit – jumping fitness” – Koło Gospodyń Wiejskich Domaradzice, Gmina Bogoria
- „Zawsze jest pora na ćwiczenia dla seniora” – Koło Gospodyń Wiejskich w Wierzbce, Gmina Bogoria
- „Aktywnych emocji ciąg dalszy” – Stowarzyszenie Klub Seniora “Megawat” w Połańcu, Gmina Połaniec
- „Ogrody zdrowia” – Stowarzyszenie Aktywności Lokalnej BEZ GRANIC w Połańcu, Gmina Połaniec
- „Gra Terenowa ‘Posterunek Gotham’ w Staszowie” – Staszowski Klub Gier Fabularnych Arcanum, Gmina Staszów
- „Ekoraki Ossalaki – lokalna ekologia” – Koło Gospodyń Wiejskich w Ossali „Ossalanie”, Gmina Osiek
Zrealizowane projekty przyczyniły się do aktywizacji mieszkańców oraz wzmocnienia więzi społecznych, integrując różne pokolenia. Dzięki tym inicjatywom rozwój kulturalny i społeczny regionu zyskał nową jakość, angażując społeczność w różnorodne działania. Projekty miały również wymierne korzyści, takie jak wzrost zaangażowania obywatelskiego, rozwój talentów oraz większą świadomość ekologiczną i społeczną mieszkańców.
Po części oficjalnej na wszystkich uczestników czekał poczęstunek – ciepłe danie, aromatyczna kawa i domowe ciasto. Był to doskonały moment na rozmowy o przyszłych możliwościach, wymianę pomysłów oraz nawiązanie nowych partnerstw sprzyjających dalszemu rozwojowi lokalnych inicjatyw.
Patronat medialny nad wydarzeniem objął Portal Informacyjny polaniec.com.pl
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Twój czas spędzony na Portalu jest dla nas najlepszym podziękowaniem za naszą pracę. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami, zapraszamy do naszego serwisu ponownie! Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.