Inspekcja Weterynaryjna informuję, że w dniach 3– 13 kwietnia 2025 r. na terenie województwa świętokrzyskiego planowane jest przeprowadzenie ochronnego szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.
Szczepienie lisów zostanie wykonane przy użyciu szczepionki doustnej, zawierającej niezjadliwy szczep wirusa wścieklizny w ampułce, zatopionej w niewielkim pakiecie stanowiącym przynętę. Brązowo-zielony pakiet waży ok. 50 gramów. Pakiety zostaną rozrzucone na pola, łąki i lasy z samolotów oraz wyłożone ręcznie przez pracowników Inspekcji Weterynaryjnej.
Przedmiotowa akcja jest kontynuacją szczepień z lat poprzednich oraz realizowana jest w celu zlikwidowania występowania na terenie województwa świętokrzyskiego wścieklizny u lisów wolno żyjących, a tym samym usunięcie niebezpieczeństwa zakażania wścieklizną ludzi i zwierząt. Wścieklizna jest śmiertelną chorobą zakaźną, występującą głównie u ssaków mięsożernych. Głównym źródłem są chore zwierzęta, wydalające zarazki ze śliną. Zwierzęta i ludzie ulegają zakażeniu głównie poprzez pogryzienie przez chorego osobnika. Zakażenie może nastąpić również poprzez ślinę, kiedy zarazek dostaje się do rany, a nawet mało zauważalnego skaleczenia.
Zgodnie z ustawą o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt wścieklizna podlega obowiązkowi zwalczania oraz psy powyżej 3 miesięcy życia oraz lisy wolno żyjące podlegają obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie.
Do dnia dzisiejszego nie znaleziono leku na tę chorobę i nie istnieje możliwość wyleczenia. Jedynym zabezpieczeniem przed nią są szczepienia.
Psy na smyczy, koty w zamknięciu
Przez dwa tygodnie od jej wyłożenia mieszkańcy powinni zachować ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt. Psy powinny być prowadzone na smyczy, a koty trzymane w zamkniętych pomieszczeniach. Ewentualny kontakt czworonoga ze szczepionką powinien zostać zgłoszony do lekarza weterynarii.
Nie wolno jej dotykać
Szczepionki nie powinni dotykać również ludzie. Lisy nie przyjmą jej, jeśli wyczują zapach człowieka. Osoba, która miała styczność ze szczepionką powinna zgłosić się do lekarza medycyny, natomiast kontakt zwierzęcia domowego należy zgłosić lekarzowi weterynarii.
W razie przypadkowego kontaktu człowieka z substancją czynną szczepionki należy natychmiast umyć miejsce kontaktu wodą i mydłem oraz niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, przekazując ulotkę informacyjną lub etykietę.
