Po latach niejasności i problemów z egzekwowaniem – zakaz fotografowania wybranych obiektów w Polsce staje się w pełni realny. Wszystko za sprawą nowego rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej, które wchodzi w życie już 17 kwietnia 2025 roku. Od tego dnia za nieuprawnione fotografowanie oznaczonych miejsc grożą surowe kary: od grzywny i aresztu po konfiskatę sprzętu.
Choć formalnie przepisy zakazujące fotografowania strategicznych obiektów istniały już wcześniej, to brakowało kluczowego elementu – jednolitego i oficjalnie zatwierdzonego znaku zakazu. To powodowało, że egzekwowanie prawa było nieskuteczne, a wiele przypadków łamania zakazu mogło być z łatwością podważanych w sądach.
Nowe rozporządzenie przecina spekulacje
Sytuację diametralnie zmienia rozporządzenie ministra obrony narodowej z dnia 27 marca 2025 r. Dokument precyzyjnie określa wygląd znaku zakazu fotografowania oraz szczegółowe procedury związane z jego umieszczaniem i wydawaniem zezwoleń. Rozporządzenie wchodzi w życie 14 dni po publikacji, co oznacza, że od 17 kwietnia 2025 roku służby będą mogły w pełni egzekwować zakaz.
Czego konkretnie nie wolno fotografować?
Zgodnie z nowymi przepisami, zakaz obejmuje fotografowanie, filmowanie i wszelkie inne formy utrwalania obrazu:
- obiektów szczególnie ważnych dla bezpieczeństwa lub obronności państwa,
- obiektów resortu obrony narodowej, nawet jeśli nie są uznane za szczególnie ważne,
- obiektów infrastruktury krytycznej,
- osób i ruchomości znajdujących się na terenie tych obiektów.
Jak wygląda znak zakazu?
Oficjalny znak zakazu fotografowania to kwadratowa tablica o wymiarach 60×60 cm z czerwonymi elementami i czarnymi napisami. Zawiera napis „ZAKAZ FOTOGRAFOWANIA” oraz przekreślone ikony aparatu, kamery i telefonu. Dodatkowo napis ten jest przetłumaczony na język angielski, niemiecki, rosyjski i arabski.
Warto podkreślić, że zakaz obowiązuje tylko wtedy, gdy dany obiekt lub ruchomość są oznaczone specjalnym, wyraźnie widocznym znakiem zakazu fotografowania. Znak ten musi być umieszczony na ogrodzeniu, froncie budynku lub na samej ruchomości.

Jak uzyskać zgodę na fotografowanie?
W przypadku chęci sfotografowania obiektów objętych zakazem, konieczne będzie uzyskanie formalnego zezwolenia. W tym celu należy złożyć wniosek (w formie papierowej lub elektronicznej z podpisem kwalifikowanym/zaufanym), zawierający dane osobowe i uzasadnienie. Decyzja o wydaniu zezwolenia powinna nastąpić w ciągu 14 dni. Zezwolenie będzie określać m.in. dane fotografa, adres obiektu, termin oraz osobę towarzyszącą z organu zarządzającego obiektem.
Są jednak wyjątki! Kiedy nie trzeba się martwić zakazem?
Nowe przepisy przewidują szereg sytuacji, w których uzyskanie zezwolenia nie będzie konieczne. Dotyczy to m.in.:
- zdjęć technicznych nieruchomości wykonywanych przez administratorów,
- pamiątkowych zdjęć delegacji zagranicznych,
- relacji medialnych z konferencji i wywiadów za zgodą właściwego organu,
- działań ratowniczych Państwowej Straży Pożarnej,
- czynności procesowych prowadzonych przez sądy, prokuraturę i organy ścigania.
Pełna lista wyjątków jest dostępna w treści rozporządzenia.
Poważne konsekwencje za złamanie zakazu
Naruszenie zakazu fotografowania nie będzie już traktowane pobłażliwie. Zgodnie z art. 683a Ustawy o obronie Ojczyzny (zobacz ustawę), kto bez zezwolenia fotografuje, filmuje lub utrwala w inny sposób obraz obiektu oznaczonego znakiem zakazu, podlega karze aresztu albo grzywny. Co więcej, w przypadku popełnienia wykroczenia, można orzec przepadek przedmiotów pochodzących z tego wykroczenia oraz służących do jego popełnienia, nawet jeśli nie stanowią własności sprawcy.
Wraz z wejściem w życie nowego rozporządzenia, fotografowanie wybranych obiektów staje się kwestią, do której należy podchodzić z dużą ostrożnością. Ignorowanie nowych przepisów i widocznych znaków zakazu może skutkować poważnymi konsekwencjami prawnymi i finansowymi. Warto zapoznać się ze szczegółami rozporządzenia i upewnić się, czy nasze działania nie naruszają obowiązujących przepisów. Od 17 kwietnia br. nie będzie już miejsca na wymówki – zakaz fotografowania staje się faktem.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Twój czas spędzony na Portalu jest dla nas najlepszym podziękowaniem za naszą pracę. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami, zapraszamy do naszego serwisu ponownie! Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.