15 kwietnia 2025 r. scena Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu po raz kolejny rozbrzmiała dziecięcym śmiechem, muzyką i radosnym przesłaniem troski o planetę. Wszystko za sprawą jubileuszowego XXV Przeglądu Zespołów Przedszkolnych „Ekologia w wierszu i piosence”, organizowanego przez Przedszkole Publiczne w Połańcu.
Wydarzenie, które od 25 lat kształtuje postawy proekologiczne wśród najmłodszych mieszkańców gminy, stało się nie tylko tradycją, ale i ważnym głosem w edukacji ekologicznej. Tegoroczna edycja była szczególna – nie tylko ze względu na swój jubileusz, lecz przede wszystkim przez siłę przesłania, jakie wybrzmiało ze sceny. Na scenie zaprezentowało się 180 dzieci w wieku przedszkolnym – zarówno z Połańca, jak i z zaprzyjaźnionych placówek, m.in. z Pacanowa.
Uroczystość otworzyły Monika Pławska – dyrektor Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu oraz Anna Kaniszewska – dyrektor Przedszkola Publicznego w Połańcu. Obie serdecznie przywitały zgromadzonych gości, sponsorów, uczestników, opiekunów oraz rodziców, podkreślając wyjątkowy charakter tegorocznego wydarzenia.
– Jesteśmy bardzo dumni i ogromnie się cieszymy, że nasze przedszkole, we współpracy z Centrum Kultury i Sztuki, już od 25 lat organizuje ten przegląd. Tematyka edukacji ekologicznej jest niezwykle istotna i wciąż aktualna w naszym codziennym życiu. Dzisiejsze kwietniowe popołudnie uświetnią występy artystyczne o treści ekologicznej, które zostaną zaprezentowane przez najmłodszych w wyjątkowy sposób – poprzez taniec, wiersz i piosenkę – mówiła dyrektor Anna Kaniszewska.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in.: Jacek Skórski – prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach, burmistrz Miasta i Gminy Połaniec – Jacek Benedykt Nowak, skarbnik gminy Małgorzata Żugaj, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Wawrzyniec oraz radni, dyrektorzy i pracownicy placówek oświatowych, przedstawiciele lokalnych instytucji i zakładów pracy, a także przyjaciele przedszkola – w tym m.in. Pan Konstanty Michorowski z Towarzystwa Kościuszkowskiego Kosynierów. W wydarzeniu uczestniczyli również reprezentanci wydawnictw edukacyjnych: Diana Nachyła (MAC) oraz Jacek Małysa (Nowa Era), a także rzecznik miasta – Anna Adamczak.
W dalszej części spotkania głos zabrała Beata Mika – wicedyrektor Przedszkola Publicznego w Połańcu. Jej słowa stały się wzruszającym podziękowaniem dla wszystkich, którzy przez ćwierć wieku współtworzyli historię tego wyjątkowego wydarzenia.
– Z okazji tego wyjątkowego jubileuszu chcielibyśmy – zarówno my, pracownicy przedszkola, jak i dzieci – serdecznie podziękować za 25 lat pięknej przygody. To 25 lat pomysłowości i inspiracji, 25 lat owocnej współpracy i solidarności, 25 lat odkrywania talentów na scenie oraz głoszenia ekologicznych haseł, które wybrzmiewały właśnie tutaj – na tej scenie. Dziękujemy pani dyrektor Annie Kaniszewskiej – inicjatorce i pomysłodawczyni tego niezwykłego przedsięwzięcia. Osobie, która od lat jest nie tylko doskonałym organizatorem i realizatorem, ale przede wszystkim przyjacielem dzieci i Matki Ziemi – mówiła wicedyrektor Beata Mika.
W swoim wystąpieniu podkreśliła również rolę Centrum Kultury i Sztuki jako niezawodnego partnera w działaniach edukacyjnych.
– Dziękujemy również dyrektor Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu oraz wszystkim pracownikom CKiSz za nieustanne wsparcie i otwartość na nasze przedszkolne inicjatywy. Jesteście naszymi partnerami i współorganizatorami, na których zawsze możemy liczyć – dziękujemy – powiedziała wicedyrektor Beata Mika.
Na zakończenie części oficjalnej przyszedł moment pełen wzruszeń. Dzieci, z dziecięcą szczerością i ogromem wdzięczności, wręczyły dyrektor Annie Kaniszewskiej bukiet 25 róż – symbol każdej edycji przeglądu, który współtworzyła przez ćwierć wieku. Poruszona tym gestem dyrektor Kaniszewska podziękowała wszystkim współorganizatorom, pracownikom i przyjaciołom wydarzenia za lata zaangażowania i wspólnej pasji. Podkreśliła, jak ważne jest dostrzeganie i rozwijanie dziecięcych talentów, wspieranie najmłodszych w wyrażaniu siebie, a także – poprzez sztukę – budowanie w nich wrażliwości na piękno natury i troski o przyszłość naszej planety.
Mali artyści z wielkim przesłaniem
Część artystyczna jubileuszowego przeglądu była prawdziwą ucztą dla zmysłów i serc wszystkich obecnych. Na scenie mali artyści, poprzez słowo, muzykę i ruch przekazali mądre, ekologiczne przesłania. Ich występy zachwycały nie tylko kolorowymi strojami, energią i wdziękiem, ale przede wszystkim autentycznym zaangażowaniem i świadomością, że troska o przyrodę zaczyna się od najmłodszych lat.
Jako pierwsze wystąpiły dzieci z grupy integracyjnej „Kotki” z Przedszkola Publicznego w Połańcu, prezentując inscenizację pt. „Dzieci i ryby mają głos!”. Ich występ przygotowały panie: Natalia Nalepa, Monika Mikoda oraz Justyna Kuś-Mazur.
Następnie zaprezentowały się dzieci z Centrum Administracyjnego Placówek „Dom Ojca Gwidona” Nr 1 i Nr 2 w Pacanowie. Pod opieką siostry Mariany Krzysiek przedstawiły program artystyczny złożony z dwóch utworów: „Mam zasady na odpady” oraz „W układzie słonecznym” – zachęcając do dbania o porządek na Ziemi i przypominając, że jesteśmy częścią większego, kosmicznego ekosystemu.
Grupa „Biedronki” z Przedszkola Publicznego w Połańcu, która przedstawiła występ „Witajcie w naszej bajce”. Opiekunkami grupy były panie Halina Bieniek i Adrianna Łabuszewska.
Dzieci z „Domowego przedszkola” przy Szkole Podstawowej w Połańcu, pod opieką pani Iwony Bodulskiej, zaprezentowały piosenkę „Rozśpiewany las”, w której zabrzmiało wołanie o szacunek do natury i jej mieszkańców.
Grupa „Elfy” z Filii nr 1 Przedszkola Publicznego w Połańcu (opiekunka: Ewelina Sałata) pokazała autorski program „Na pomoc Planecie”, który poruszał temat zagrożeń wynikających z działalności człowieka i potrzebę szybkiej reakcji.
Grupa „Żabki” z Przedszkola Publicznego w Połańcu (opiekunki: Bożena Laska, Justyna Kuś-Mazur) wystąpiła z prezentacją „Ziemia i Przyjaciele Przyrody”, w której dzieci przypomniały, jak wielką rolę w ochronie planety odgrywa każdy z nas – nawet ten najmniejszy.
„Smerfy” z Niepublicznego Punktu Przedszkolnego w Ratajach Słupskich, pod kierunkiem pań Agaty Wilk i Katarzyny Stachowiak, przedstawiły inscenizację „Ziemia jest naszym domem”. Ich występ pełen był prostych, ale mocnych prawd o szacunku do środowiska.
Grupa „Koniczynki” z Filii nr 2 Przedszkola Publicznego w Połańcu (opiekunki: Joanna Kicińska, Mirosława Gad) oczarowała publiczność programem „Ziemia jest darem dla nas wszystkich” – mówiąc o wdzięczności wobec natury i odpowiedzialności za przyszłe pokolenia.
„Pszczółki” z Przedszkola im. Św. Jana Pawła II w Ruszczy (opiekunka: Anna Pawlik) zaprezentowały bajkę „W bajkowym świecie ekobohaterów”, w której w przystępny sposób ukazały, jak każdy z nas może być bohaterem dla planety.
Grupa „Pszczółki” z Przedszkola Publicznego w Połańcu (opiekunki: Katarzyna Materkowska, Anna Koperska, Paulina Maćkowska) wystąpiła z programem „Ratując pszczoły – ratujesz świat”, przypominając, jak nieocenioną rolę w ekosystemie pełnią te małe owady.
Na zakończenie wystąpiły „Wesołe Smyki” z Oddziału Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej w Zrębinie (opiekunki: Katarzyna Wojdan, Małgorzata Podsiadły-Stawiarz, Elżbieta Adaś) z energetyczną i refleksyjną inscenizacją „Ach, te elektrośmieci!” – zachęcając do odpowiedzialnego gospodarowania zużytym sprzętem elektronicznym.
Każdy występ był dowodem na to, że dziecięca wrażliwość i kreatywność to potężne narzędzia w budowaniu ekologicznej świadomości. Dzięki nim scena w Połańcu zamieniła się w przestrzeń pełną kolorów, wartości i nadziei – nadziei na lepsze jutro, zbudowane z troski, wiedzy i wspólnego działania. Wspaniałe występy wszystkich przedszkolaków zostały nagrodzone gromkimi brawami przez publiczność, która nie szczędziła oklasków dla ich wysiłku i zaangażowania. Dodatkowo każdy uczestnik, dzięki wsparciu sponsorów, otrzymał również upominek, stanowiący wyraz wdzięczności za ich udział i zaangażowanie w wydarzenie.
W trakcie wydarzenia głos zabrali również zaproszeni goście: Burmistrz Miasta i Gminy Połaniec – Jacek Benedykt Nowak, prezes WFOŚiGW w Kielcach – Jacek Skórski oraz wiceprzewodniczący Rady Miejskiej – Andrzej Wawrzyniec. W swoich wystąpieniach wyrazili wdzięczność wobec organizatorów, nauczycieli, rodziców i – przede wszystkim – małych artystów, którzy z zaangażowaniem i pasją wzięli udział w jubileuszowym przeglądzie. Podkreślali, że to właśnie dzieci uczą dorosłych wrażliwości na przyrodę, odpowiedzialnych wyborów oraz drobnych, codziennych działań, które mają wielką moc, kształtując przyszłość naszej planety.
Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty – Piotra Łojka oraz Burmistrza Miasta i Gminy Połaniec Jacka Benedykta Nowaka. Partnerem i współorganizatorem wydarzenia było Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu. Sponsorami upominków i nagród byli: ENEA Elektrownia Połaniec, Kuratorium Oświaty w Kielcach, Wydawnictwo Mac Edukacja oraz wydawnictwo Nowa Era. Patronem medialnym wydarzenia był Portal polaniec.com.pl.
Patronat medialny nad wydarzeniem objął Portal Informacyjny polaniec.com.pl
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Twój czas spędzony na Portalu jest dla nas najlepszym podziękowaniem za naszą pracę. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami, zapraszamy do naszego serwisu ponownie! Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.