Połaniec stawia na przyszłość energetyczną. Dzięki pozyskanemu dofinansowaniu z Unii Europejskiej, mieszkańcy Gminy Połaniec będą mogli skorzystać z nowoczesnych magazynów energii, zwiększając swoją niezależność energetyczną i obniżając rachunki.
Samorząd Miasta i Gminy Połaniec konsekwentnie wspiera i propaguje działania proekologiczne. Najnowszym i bardzo ważnym krokiem w tym kierunku jest pozyskanie znaczącego unijnego dofinansowania na instalację magazynów energii elektrycznej dla osób posiadających już instalacje fotowoltaiczne. Projekt w Połańcu jest częścią większego, partnerskiego projektu parasolowego, który obejmuje łącznie 13 gmin z czterech powiatów województwa świętokrzyskiego: buskiego, pińczowskiego, sandomierskiego i staszowskiego. Jego celem jest umożliwienie mieszkańcom gromadzenia nadwyżek energii produkowanej przez odnawialne źródła, co pozwala na jej wykorzystanie w momencie największego zapotrzebowania i przynosi wymierne korzyści finansowe. Efektem będzie nie tylko większa efektywność energetyczna, ale i konkretna poprawa stanu środowiska.
63 instalacje na terenie gminy
Na obszarze Gminy Połaniec w ramach projektu zamontowanych zostanie 63 kompletne zestawy magazynów energii elektrycznej. Zestawy będą zintegrowane z istniejącymi instalacjami fotowoltaicznymi oraz zostaną wyposażone w inteligentny system zarządzania energią, który zoptymalizuje jej zużycie w budynkach mieszkalnych. Moce i pojemności magazynów zostały dobrane indywidualnie dla każdego z beneficjentów, na podstawie profilów zużycia energii. Wśród instalacji znajdą się magazyny o mocach: 24 szt. x 3,26 kW, 17 szt. x 5,12 kW, 5 szt. x 6,53 kW, 5 szt. x 7,5 kW, 10 szt. x 9,79 kW oraz 2 szt. x 10 kW. Takie dopasowanie ma zagwarantować najefektywniejsze zarządzanie wyprodukowaną energią.
Magazyn energii – jak to działa?
Magazyn energii można porównać do dużego, domowego akumulatora. Działa on jako bufor między produkcją (z PV) a zużyciem (w domu). Jego głównym zadaniem jest przechowywanie nadwyżek prądu wyprodukowanego przez panele fotowoltaiczne w ciągu dnia. Wytworzona nadwyżka energii przez instalację fotowoltaiczną, zamiast być oddana do sieci, jest przechowywana w magazynie. Zgromadzoną w ten sposób energię można następnie wykorzystać wieczorem, w nocy lub w pochmurne dni, kiedy produkcja z paneli jest niska lub zerowa. Dzięki temu mieszkańcy rzadziej muszą pobierać energię z sieci publicznej, co bezpośrednio przekłada się na niższe rachunki za prąd. Chociaż posiadanie magazynu nie eliminuje całkowicie potrzeby korzystania z sieci, znacząco zmniejsza od niej zależność. W przypadku przerw w dostawie prądu magazyn energii zapewnia zasilanie awaryjne, np. dla najważniejszych urządzeń. Magazyny energii są często łączone z instalacjami fotowoltaicznymi, aby zwiększyć ich efektywność i niezależność energetyczną.
Znacząca inwestycja z unijnym wsparciem
Całkowity koszt dostawy i montażu magazynów energii wraz z inteligentnym systemem zarządzania energią w Gminie Połaniec wynosi 1 733 940,00 zł. Co niezwykle istotne, projekt otrzymał wysokie dofinansowanie unijne wynoszące ponad 82%, w kwocie 1 434 203, 79 zł, co stanowi ogromne wsparcie dla realizacji tej ekologicznej inwestycji.
Realizacja tego typu projektów to bardzo ważny krok naprzód w transformacji energetycznej regionu świętokrzyskiego i realizacji strategii na rzecz zrównoważonego rozwoju. Umowy dotyczące finansowania tego działania zostały podpisane przez wicemarszałka Grzegorza Sochę oraz członków Zarządu Województwa – Anitę Koniusz i Andrzeja Prusia. Dla Gminy Połaniec i jej mieszkańców jest to realna szansa na unowocześnienie swoich gospodarstw domowych, zmniejszenie wpływu na środowisko i osiągnięcie znaczących oszczędności.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Twój czas spędzony na Portalu jest dla nas najlepszym podziękowaniem za naszą pracę. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami, zapraszamy do naszego serwisu ponownie! Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.