Posłowie Koalicji Obywatelskiej ze świętokrzyskiego przedstawili kompleksowy plan transformacji Elektrowni Połaniec, istotnego punktu na energetycznej mapie Polski. Strategia zakłada budowę nowoczesnych bloków gazowych, oparcie produkcji na lokalnej biomasie oraz, co najważniejsze dla regionu, gwarancję zachowania miejsc pracy. W obliczu planowanych zmian, do Połańca wkrótce przyjadą przedstawiciele rządu, aby omówić szczegóły transformacji.
Plan rozwoju Enea Elektrowni Połaniec do 2035 roku został zaprezentowany we wtorek, 13 maja, przez świętokrzyskich parlamentarzystów – posłów Artura Gieradę i Lucjana Pietrzczyka, podczas konferencji prasowej w Kielcach (wideo na końcu artykułu). Jak podkreślali, zakład, nad którym rząd sprawuje pośrednią kontrolę, przejdzie gruntowną modernizację, a pracownicy nie muszą obawiać się o swoją przyszłość zawodową.
– Elektrownia Połaniec to nie tylko strategiczny punkt na energetycznej mapie Polski, ale także źródło setek miejsc pracy – zaznaczył poseł Artur Gierada, wskazując jednocześnie, że część obecnych bloków jest przestarzała i wysokoemisyjna, co wymusza konieczność transformacji.
Centralnym punktem przedstawionej strategii jest budowa dwóch nowoczesnych bloków gazowo-parowych o łącznej mocy 650-750 megawatów. Elektrownia poczyniła już w tym kierunku istotne kroki, otrzymując warunki przyłączeniowe do sieci gazowej i występując o warunki przyłączenia do sieci elektroenergetycznej. Poseł Lucjan Pietrzczyk podkreślił, że podobne rozwiązania sprawdziły się już w innych lokalizacjach, takich jak Elektrownia Dolna Odra czy Rybnik, a nowe bloki w Połańcu będą w stanie zasilić nawet około 3 miliony gospodarstw domowych.
Istotną zmianą ma być także nowa filozofia pozyskiwania biomasy, na której elektrownia w dalszym ciągu będzie opierać część produkcji energii. Zgodnie z planem, biomasa nie będzie sprowadzana z zagranicy, lecz pozyskiwana od lokalnych dostawców z Polski. Poseł Artur Gierada wskazał, że ma to stanowić realną szansę rozwoju dla świętokrzyskich przedsiębiorców i rolników.
Posłowie poinformowali, że część inwestycji modernizacyjnych w Enea Elektrowni Połaniec już trwa. Wymiana modułów SCR (Selektywnej Redukcji Katalitycznej) pochłonęła 20 milionów złotych, a w 2023 roku podpisano umowę na nowe transformatory blokowe o wartości 25 milionów złotych. Elektrownia przygotowuje się również do dostosowania aktywów węglowych do restrykcyjnych wymogów emisyjnych Unii Europejskiej, a w planach jest także budowa magazynów energii.
– Jako konsumenci energii możemy być spokojni, transformacja energetyczna jest realizowana zgodnie z planem i w sposób odpowiedzialny – zapewnił poseł Artur Gierada. Dodał również bardzo ważną wiadomość dla pracowników zakładu – Kierujemy sygnał do pracowników Elektrowni Połaniec, nie musicie się obawiać o przyszłość swoich miejsc pracy.
W celu szczegółowego omówienia planowanej transformacji, do Połańca przyjadą przedstawiciele rządu – minister przemysłu Marzena Czarnecka oraz sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Robert Kropiwnicki. Wizyta zaplanowana jest na 11 czerwca, a jej celem będą spotkania z pracownikami i kierownictwem elektrowni.
Jak potoczą się dalsze etapy transformacji, czas pokaże.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Twój czas spędzony na Portalu jest dla nas najlepszym podziękowaniem za naszą pracę. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami, zapraszamy do naszego serwisu ponownie! Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.