Wczoraj na sesji nadzwyczajnej, Rada Miejska w Połańcu procedowała w temacie podjęcia uchwały w sprawie nadania nazwy rondu zlokalizowanemu na terenie miasta Połaniec, przy Szkole Podstawowej w Połańcu. W posiedzeniu brał udział wiceprezes Enea Połaniec S.A. Andrzej Wicik. Po ponad godzinnej dyskusji ostatecznie radni 8 głosami “przeciw” zdecydowali za odrzuceniem podjęcia uchwały. 6 radnych było “za”, 0 głosów wstrzymujących się.
Wybór dla ronda takiej, a nie innej nazwy, zdaniem wnioskodawców jest jak najbardziej uzasadniony. Radny Paweł Laska, w uzasadnieniu wskazywał, że rondo na obecną chwilę nie nosiło żadnej nazwy i w związku z obchodami 40-lecia Elektrowni Połaniec wnioskuje się, aby w ten sposób upamiętnić powyższą rocznicę. Zaznaczając przy tym, iż Elektrownia Połaniec jest częścią historii miasta Połaniec.
Z kolei pozostali radni i burmistrz Miasta i Gminy Połaniec Jacek Tarnowski wskazywali potrzebę w pierwszej kolejności przeprowadzenia konsultacji społecznych z mieszkańcami miasta i gminy. Dopiero wtedy, w oparciu o prawo zwyczajowe prawidłowym będzie skierowanie się z wnioskiem o nadanie nazwy. Zdecydowana większość radnych uważała, że rondo powinno otrzymać nazwę. Jak można było wywnioskować z przebiegu sesji, w najbliższym czasie mają być przeprowadzone konsultacje. Gdy tylko się zakończą, nad ponownym projektem uchwały mają pochylić się radni.
W związku, z zaistniałą sytuacją Portal Polaniec.com.pl chciałby poznać Państwa propozycje odnośnie do nadania nazwy ronda przy Szkole Podstawowej w Połańcu. Państwa sugestie być może posłużą dla radnych do pozytywnego zaopiniowania przyszłej uchwały. Zapraszamy do dyskusji pod niniejszym wpisem oddając głos w ankiecie oraz komentarza.
Czy rondo powinno nazywać się w oparciu o zgłoszoną propozycje grupy radnych nazwą im. “40-lecia Elektrowni Połaniec”? Być może widzą Państwo inną nazwę, nawiązującą np. do osób, które budowały Nowy Połaniec (Zdzisław Owczarek)? Mamy również spore grono Honorowych Obywateli Połańca. A może nazwą ronda uhonorować lokalnego społecznika i nauczyciela Pana Mieczysława Tarnowskiego, z którego inicjatywy m.in. powstał pomnik Tadeusza Kościuszki w Połańcu? Czy iść w kierunku samego patrona, naczelnika w sukmanie Tadeusza Kościuszki? A gdyby rondo u zbiegu ulic gen. Antoniego Madalińskiego, Tadeusza Kościuszki, Stefana Czarnieckiego, Żapniowskiej nazwać rondem Oddziału Partyzanckiego AK “Jędrusie”? Nadanie nazwy z pewnością służyć będzie uhonorowaniu najlepszych wzorców, jakie znaleźć można w bogatej połanieckiej historii.
Zapraszamy do głosowania i merytorycznej dyskusji. Zachęcamy czytelników do udziału w ankiecie pod artykułem, jej wyniki być może będą dobrym wskaźnikiem dla radnych, którzy wkrótce jak wszystko na to wskazuje, uchwałą Rady Miejskiej nadadzą rondu nazwę.
Jaką nazwę powinno mieć rondo przy Szkole Podstawowej w Połańcu?
Rondo im. dra Janusza Gila.
Moim zdaniem zasadne było by uchonorowac pana Miecia Tarnowskiego nadaniem imienia wspomnianemu rondu. Był to człowiek pełen empatii, społecznik, wychowawca, pedagog. Był z ludźmi, dla ludzi, współczesny obecnemu pokoleniu. Poza tym osoba ,,z ludu i dla ludu” z której można by czerpać wzorce w tym zawirowanym i pogubionym świecie
Brawa dla tego pana, co to oznaczył treść tego artykułu za obraźliwą.
Wskutek tego nie można udostępniać na Facebooku, bo pojawia się komunikat:
“Nie można wysłać Twojej wiadomości, ponieważ zawiera ona treści, które inni użytkownicy Facebooka zgłosili jako obraźliwe.”
Nazwa ronda: “Rondo im. Elektrowni Połaniec”
Będą kolejne rocznice i kolejne zmiany. Propozycja wydaje się uniwersalna. Jeśli już …
Rondo ENEA – taka jest moja propozycja; nazwa krótka, ładnie brzmi i zapewne, nie trudno byłoby znaleźć mecenasa dla tego obiektu.
im. Elektrowni Połaniec, wpisanej bez wątpienia w historię miasta
młodemu pokoleniu przydał by się jakiś autorytet, jakaś osoba która była by przykładem do naśladowania, która by o czymś pożytecznym przypominała. Elektrownia z całym szacunkiem, większości kojarzy się ze spółkami, niewolniczą pracą i głodowymi pensjami. Zacznijmy pracę ,,u podstaw”. Aleksander Świętochowski ,,Praca u podstaw” z 1873 roku.