Wśród powszechnych narzekań na kłopoty, z jakimi borykają się placówki oświatowo-wychowawcze pojawiają się głosy, a wraz z nimi pierwsze deklaracje przejęcia tychże placówek przez lokalne władze i samorządy terytorialne na własne utrzymanie.
“ROZBUDOWA SZKOŁY PODSTAWOWEJ W POŁAŃCU”
Tekst: Jolanta Skrok-Krzyżanowska
Tygodnik Nadwiślański, 1991, nr 281
Oczywiście, nie wszędzie jest to możliwe. Dla wielu miast i gmin byłoby to obciążeniem i ponad siły. Faktem jest, że w obecnej sytuacji gospodarczej, gdy topnieją dotacje rządowe i kurczą sic dotychczasowe zasoby, ciężar finansowania szkól, przedszkoli i żłobków w coraz większym stopniu spoczywa na barkach społeczeństwa. Tym lepiej dla niego, jeżeli w pobliżu znajdzie się jeszcze jakiś zakład pracy, który jest w stanie wspierać finansowo oświatę. Ale jak wiadomo, o takich sponsorów coraz trudniej, a nowi jeszcze się nie pojawiają.
W Połańcu sytuacja nie jest zła, właśnie dzięki ogromnej pomocy ze strony Elektrowni im. T. Kościuszki, która daje przykład mniejszym zakładom i firmom oraz aktywizuje całe społeczeństwo do świadczeń na rzecz placówek oświatowych i kulturalnych. Szkoła podstawowa jedyna w mieście, jest wymownym tego przykładem. Wybudowana przed laty z przeznaczeniem dla sześciuset dzieci musi dziś pomieścić ich ponad dwa tysiące. W najbliższych latach liczba uczniów wzrośnie. Szkoła pęka w szwach. Kształcą się w niej nie tylko dzieci z Połańca, ale i okolicznych wsi. a ponadto od niedawna odbywa się nauczanie religii. W minionym roku szkolnym zajęcia rozpoczynały się o siódmej rano a kończyły po dziewiętnastej. Stan taki był uciążliwy zarówno dla uczniów, jak i dla nauczycieli.
Mieszkańcy Połańca postanowili przejąć losy szkoły w swoje ręce i jesienią ubiegłego roku powołali Społeczny Komitet Rozbudowy Szkoły Podstawowej, na którego czele stoi mgr inż. Henryk Brzozowski. Już w pierwszym dniu swego istnienia komitet przedstawił dokładny plan rozbudowy, który sumiennie i bez opóźnień jest realizowany. Pierwsza pomoc przyszłą oczywiście z elektrowni, będącej głównym sponsorem całej inwestycji. Pomoc ta polegała m.in. na bezpłatnym wykonaniu badań geologicznych i wykopów ziemnych o łącznej wartości 60 milionów złotych.
Dzięki temu jut 1 kwietnia 1991 r. można było rozpocząć budowę nowego skrzydła szkoty, w którym mieścić się będzie 15 sal wykładowych i szatnia Przewiduje się, że w sierpniu przyszłego roku dobudowywany segment zostanie oddany do użytku, a we wrześniu będą odbywały się tu zajęcia. Głównym wykonawcą jest istniejący przy elektrowni oddział budowlany. Prace wykończeniowe wewnątrz budynku zostaną wykonane bezpłatnie przez miejscowych fachowców.
Całkowite koszty inwestycji szacuje się na 8 mld złotych (w cenach obecnych). Dotychczas na koncie Społecznego Komitetu Rozbudowy Szkoły Podstawowej w Połańcu zgromadzono ponad trzy miliardy złotych. Poza elektrownią, na liście ofiarodawców znajduje się Urząd Miasta i Gminy w Połańcu, oddział Zakładu Transportu Energetyki w Radomiu, miejscowy rzemieślnicy, osoby prywatne, organizację społeczne i związki zawodowe, które przy każdej okazji wspomagają szkołę. To z ich inicjatywy dochody z istniejącej w elektrowni wypożyczalni kaset wideo przekazywane są na konto komitetu. Ponadto połanieccy radni podjęli uchwalę o przekazywaniu swych diet na ten cel. Również obie parafie mają swój udział w rozbudowie szkoły. Wierni wspomagają ja składkami, a księża organizują imprezy sportowe, z których dochód przekazywany jest na konto szkoły.
Wkrótce w Połańcu rozpocznie działalność Fundacja Wspomagania Oświaty utworzona z inicjatywy Elektrowni im. T. Kościuszki, przeznaczającej na ten cel 300 mln złotych w formie kapitału założycielskiego. Celem fundacji jest niesienie wszechstronnej pomocy placówkom oświatowo-wychowawczym w Połańcu, wspomaganie budów i modernizacji szkół i przedszkoli, wyposażacie ich w pomoce dydaktyczne i niezbędny sprzęt, finansowanie dożywiania dzieci, organizowanie Imprez kulturalnych i rekreacyjnych, fundowanie stypendiów dla najzdolniejszych uczniów itp. Przewodniczącym Rady Fundacji został mgr Eugeniusz Trymucha. Jednym ze sposobów pomnażania majątku fundacji będzie prowadzenie działalności gospodarczej. Już wkrótce fundacja otworzy w Połańcu swój pierwszy sklep – „Delikatesy”.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Twój czas spędzony na Portalu Polaniec.com.pl jest dla nas najlepszym podziękowaniem za naszą pracę. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami, zapraszamy do naszego serwisu ponownie! Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.