W dniu 6 maja 2023 r. w malowniczo położonym historycznym parku dworskim w Ruszczy odbędzie się osadzona w realiach XVIII i XIX wieku niezwykła impreza historyczna pn. “Połaniec Miasto Symbol”. Organizatorem wydarzenia jest Towarzystwo Kościuszkowskie w Połańcu, które przygotowało nie tylko widowiskową inscenizację bitewną z pokazem artyleryjskim polskim i czeskim, ale również ciekawy program artystyczny oraz liczne atrakcje.
Impreza jest wydarzeniem towarzyszącym obchodom DNI POŁAŃCA 2023 w ramach 229. rocznicy ogłoszenia Uniwersału Połanieckiego. Od dawien dawna mieszkańcy Połańca każdego roku obchodzą w sposób bardzo uroczysty rocznicę ogłoszenia Uniwersału Połanieckiego. To najważniejsze w roku wydarzenie, integrujące społeczność całej gminy i jej mieszkańców, wyjątkowa okazja do przypomnienia bogatej historii i tradycji miasta i gminy. 7 maja 1794 roku w obozie pod Połańcem Tadeusz Kościuszko jako najwyższy naczelnik Siły Zbrojnej Narodowej wydał Uniwersał połaniecki, akt prawny, którego celem była poprawa sytuacji chłopów pańszczyźnianych.
Wydarzenie rozpocznie się o godz. 14:00 od uroczystego powitania przez organizatorów i krótkiej inscenizacji ogłoszenia Uniwersału Połanieckiego. Następnie o godz. 15:00 rozpocznie się musztra wraz z pokazami i konkursami żołnierskimi. Nie zabraknie historycznych strojów, mundurów napoleońskich i żołnierzy w pełnym rynsztunku.
🎧 Posłuchaj audycji Radio Leliwa:
– W tym roku Towarzystwo Kościuszkowskie zaprasza 6 maja do Ruszczy, gdzie będzie miało miejsce widowisko historyczne pn. Połaniec – Miasto Symbol. Wydarzenie to odbywa się przy wsparciu ENEA Elektrowni Połaniec oraz Urzędu Miasta i Gminy w Połańcu. Już od ponad 100 lat od 1917 roku Połańczanie są świadkami uroczystości i inscenizacji nawiązujących do walk o odzyskanie i utrzymanie polskości. Naszym miesiącem jest MAJ. Od 100 lat podkreślamy, że mieszkańcy naszego regionu zawsze byli i zawsze czuli się Polakami, a Połaniec z czasem stał się Miastem Symbolem walki o wolność, równość i sprawiedliwość społeczną. Zawdzięczamy to Największemu z Polskich Bohaterów – Tadeuszowi Kościuszce, który wygłaszając u nas Uniwersał Połaniecki wykonał pierwszy krok do stworzenia społeczeństwa demokratycznego – powiedział Radosław Matusiewicz, Prezes Towarzystwa Kościuszkowskiego w Połańcu, Dowódca Oddziału Legii Polsko-Włoskiej w Połańcu.
Głównym punktem programu będzie potyczka wojsk napoleońskich, którą poprzedzi pokaz artyleryjski wojsk polskich i czeskich. Na polu bitwy przed dworkiem w Ruszczy będzie można zobaczyć mundury i uzbrojenie, które odzwierciedlały epokę napoleońską, w której toczyły się walki. W trakcie imprezy można będzie również posłuchać i zobaczyć występów artystycznych, obejrzeć pokazy tańca irlandzkiego i szkockiego oraz zwiedzić obóz żołnierski. Na stoiskach Kół Gospodyń wiejskich można będzie kupić tradycyjne potrawy oraz porozmawiać z żołnierzami 10 Świętokrzyskiego Batalionu Wojsk Obrony Terytorialnej. Organizator zadał sobie trud, aby każdy znalazł coś dla siebie i mógł spędzić czas w miłej atmosferze. Rekonstruktorzy z armii Napoleona i sił koalicji oraz ich przeciwnicy zgrupowani będą w obozach wzorowanych na tych z epoki. Przyjadą z różnych zakątków Polski.
– Połańczanie dzielnie walczyli we wszystkich kolejnych Powstaniach Narodowych, a nazwa Połańca stała się symbolem równości społecznej. Kościuszko i jego ideały stały też u podstaw jednego, mało znanego epizodu z naszej historii – nieudanej próby wzniecenia Powstania Narodowego w 1833 roku przez Józefa Zaliwskiego. Właśnie obchodzimy 190 rocznicę tych tragicznych wydarzeń. Powstanie miały rozpocząć niewielkie oddziały przedostające się przez Wisłę do Królestwa. Jeden z takich oddziałów, który w Połańcu (24 marca, jak data Przysięgi Kościuszki w Krakowie) miał nawoływać do walki o wolność i równość, został tu rozbity. Jego dowódca major Kasper Dziewicki z 4 Pułku Piechoty zażył truciznę, a jego towarzyszy przewieziono do Warszawy i rozstrzelano w Cytadeli w dniu …..7 maja, czyli w rocznicę ogłoszenia Uniwersału. Towarzystwo Kościuszkowskie jest niejako zobowiązane do pielęgnowania tych tradycji, dlatego bardzo nam zależy, żeby każdego roku przypominać, zarówno treść Uniwersału Połanieckiego, jak i podkreślać przodującą pozycję naszego miasta na historycznej mapie Polski. Część historyczna tegorocznych Dni Połańca będzie składała się z dwóch części. Pierwsza będzie poświęcona Tadeuszowi Kościuszce, a druga Polskim Legionom utworzonym we Włoszech oraz walkom z okresu napoleońskiego. Zapraszamy – dodał na zakończenie Radosław Matusiewicz.
Impreza w Ruszczy z pewnością przyciągnie tłumy miłośników historii. To nie tylko okazja do zabawy i spędzenia czasu z rodziną, ale również doskonała lekcja historii. Dzięki inscenizacji bitewnej można będzie nie tylko poznać kawałek historii Polski i Połańca, ale również zobaczyć jak wyglądała codzienność żołnierzy w dawnych czasach. Towarzystwo Kościuszkowskie z pewnością zadba o każdy szczegół, aby uczestnicy mogli poczuć się jakby przenieśli się w czasie do epoki, która już dawno minęła.
Portal Polaniec.com.pl z przyjemnością objął wydarzenie patronatem medialnym. Zapraszamy serdecznie całe rodziny oraz turystów do udziału w wydarzeniu organizowanym przez Towarzystwo Kościuszkowskie w Połańcu w parku dworskim w Ruszczy.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Twój czas spędzony na Portalu Polaniec.com.pl jest dla nas najlepszym podziękowaniem za naszą pracę. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami, zapraszamy do naszego serwisu ponownie! Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.