11 listopada w pięknej scenerii kościoła św. Marcina w Połańcu odbył się wyjątkowy koncert patriotyczno-religijny “Świętujemy Niepodległość”, który na długo pozostanie w pamięci i sercach zgromadzonej publiczności.
Wieczór pełen dźwięków i emocji rozpoczął się od uroczystego otwarcia przez księdza proboszcza Leszka Pitucha, który serdecznie powitał zgromadzonych w świątyni. Następnie przywołał słowa św. Jana Pawła II, które stanowiły inspirację do wieczoru poświęconego 105. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.
– “Ojczyzna jest naszą matką ziemską. Polska jest matką szczególną. Niełatwe są jej dzieje, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich stuleci. Jest matką, która wiele przecierpiała i wciąż na nowo cierpi, dlatego też ma prawo do miłości szczególnej”. Niech ten wieczór i nasz udział w koncercie będzie wyrazem naszej szczególnej miłości do naszej kochanej Ojczyzny – Polski. Niech ten wieczór umocni w nas ducha mądrego, słusznego patriotyzmu. Niech ten wieczór też rozpali na nowo w niektórych sercach świadomość Kim jestem? Gdzie mieszkam? Gdzie żyję? I niech uświadomi nam, że Ojczyzna, jak mówił Kamil Cyprian Norwid “To wielki zbiorowy obowiązek” i jak wywiązuję się z tego obowiązku. Zapraszam do refleksji i zadumy – mówił proboszcz ks. Leszek Pituch.
Muzyczną ucztę rozpoczął Chór Dominanta z Połańca pod kierunkiem Wojciecha Budy, który oddał hołd naszym korzeniom muzycznym, wykonując jeden z najstarszych religijnych utworów liryki polsko-łacińskiej „Gaude Mater Polonia”.
Następnie wystąpiła młodzież z diecezji sandomierskiej, która wzruszyła publiczność pełnymi pasji interpretacjami utworów religijnych “Ukojenie” i “Ty, co nie zwątpiłaś nigdy” dodając duchowego wymiaru całemu wydarzeniu.
Studio Piosenki “Sidus” z Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu prowadzone przez Marzenę Drożdżowską kontynuowało artystyczny festiwal, prezentując najpiękniejsze pieśni patriotyczne. “O mój rozmarynie” i “Rozkwitały pąki białych róż” zabrzmiały a cappella, wzbogacając koncert o głęboki wymiar emocjonalny. Refleksyjna atmosfera wypełniła kościół, tworząc przestrzeń do zanurzenia się w treściach pieśni, które są zarazem hołdem dla przeszłości i wyrazem miłości do Ojczyzny.
Przerywnikiem od muzycznych doznań był występ Grupy Teatralnej “Maska” z Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu pod kierunkiem Małgorzaty Dalmaty – Konwickiej, która zaprezentowała nie tylko widowiskowy spektakl, ale także ukazała ducha bohaterstwa tych, którzy oddali życie dla Ojczyzny. Ich dramatyczne przedstawienie przeniosło widzów w czasy historyczne, gdzie lokalni bohaterowie patriotyczni stawiali czoła wyzwaniom dla dobra wspólnoty. To był nie tylko teatralny występ, ale prawdziwe zanurzenie się w historię, skupione na tych, którzy pozostawili trwały ślad w naszej narodowej pamięci.
Podczas koncertu odbyła się również ceremonia wręczenia odznaczeń nadanych przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ministra Józefa Kasprzyka. Decyzją ministra medalem Pro Patria został uhonorowany ksiądz Leszek Pituch i ksiądz Tadeusz Ziętkowski za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. Uroczystego odznaczenia dokonał płk Mariusz Tomalski i burmistrz miasta i gminy Połaniec Jacek Benedykt Nowak.
Warto podkreślić, że koncert nie tylko dostarczył niezapomnianych wrażeń muzycznych, ale również skłonił do refleksji nad wartościami patriotycznymi i religijnymi. Ta wielowarstwowa prezentacja sztuki, historii i wiary sprawiła, że wieczór w kościele św. Marcina stał się wyjątkowym przeżyciem dla wszystkich obecnych.
[useyourdrive dir=”1rRsa_F-tbbh5QjZvAGMSop43dqhb90nA” mode=”gallery” viewrole=”administrator|editor|author|contributor|subscriber|guest” downloadrole=”all”]
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Twój czas spędzony na Portalu Polaniec.com.pl jest dla nas najlepszym podziękowaniem za naszą pracę. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami, zapraszamy do naszego serwisu ponownie! Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.