Bezpieczeństwo na drogach to kwestia, która dotyczy nas wszystkich – zarówno kierowców, jak i pieszych. Wśród różnych środków mających na celu poprawę bezpieczeństwa, odblaski odgrywają kluczową rolę, zwłaszcza dla pieszych. Dzięki nim widoczność pieszego ulega diametralnej zmianie, co może mieć istotny wpływ na uniknięcie tragicznych w skutkach wypadków.
Statystyki wypadków drogowych jednoznacznie wskazują, że po zmierzchu piesi stają się znacznie mniej widoczni dla kierowców. W takich warunkach każdy element poprawiający ich widoczność jest bezcenny, a odblaski stają się nieodłącznym elementem bezpiecznego poruszania się po drogach.
Prawo o ruchu drogowym stanowi, że osoba poruszająca się po drodze, po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym, jest zobowiązana używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.
Policjanci wyjaśniają, dlaczego tak ważne jest noszenie odblasków:
1. W czasie złej widoczności, gdy pieszy ma na sobie ubranie w szaro-czarnych kolorach i nie posiada na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych, kierowca dostrzega go z dużym opóźnieniem nawet w terenie oświetlonym.
2. Pamiętajmy, że w ciemnościach pieszy widzi reflektory samochodu z dużej odległości, ale kierowca dostrzeże go, dopiero gdy zauważy sylwetkę człowieka w zasięgu świateł samochodu.
3. Po ciemku, bez elementów odblaskowych, jesteśmy widoczni w światłach mijania z odległości zaledwie 20 – 30 metrów. Jeśli kierowca jedzie prędkością 90 km/h, to pokonuje 25 metrów drogi w ciągu 1 sekundy i nie ma szans na żadną reakcję gdy zauważy na swojej drodze pieszego.
4. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130 -150 metrów, czyli ok. 5-10 razy szybciej niż, gdyby pieszy nie miał elementów odblaskowych ! To może uratować mu życie.
5. Powszechne stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie – zawieszki, opaski, kamizelki, jaskrawe parasolki i inne elementy spowoduje, że szansa pieszego na uniknięcie potrącenia w warunkach złej widoczności znacznie wzrośnie, nawet jeśli popełni on błąd np. będzie się poruszał niewłaściwą stroną jezdni.
Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tylu i z przodu). Zaleca się noszenie elementów odblaskowych na wysokości kolan, dłoni, w okolicach środka klatki piersiowej i pleców. Wówczas możemy mieć pewność, że są one widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.
Warto nosić odblaski, nawet jeśli przepisy tego nie wymagają, czyli najlepiej przez całą jesień, zimę i wczesną wiosnę, zarówno w dzień jak i po zmierzchu i nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale wszędzie gdzie się poruszamy. Zwyczaj ten powinien dotyczyć wszystkich pieszych niezależnie od wieku i obowiązujących przepisów prawa. Warto też, aby elementy odblaskowe mieli na sobie także rowerzyści.
Źródło: Policja
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Twój czas spędzony na Portalu Polaniec.com.pl jest dla nas najlepszym podziękowaniem za naszą pracę. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami, zapraszamy do naszego serwisu ponownie! Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.