Nadeszła wiosna, a wraz z nią coraz częściej strażacy z gminy Połaniec muszą wyjeżdżać do bezmyślnie wywołanych pożarów traw. Niestety, mimo wielu apelów skierowanych do mieszkańców rokrocznie pojawia się ten sam scenariusz. Wystarczy lekki podmuch wiatru i z kontrolowanego wypalania robi się niekontrolowany pożar.
Wiosenne wypalanie traw często związane jest z chęcią usunięcia niezebranego, ostatniego odrostu trawy. Pamiętajmy, że mitem jest to, że wypalanie traw poprawia żyzność gleby, ponieważ jest wręcz odwrotnie. Powoduje ono jeszcze większe szkody niszcząc nie tylko suchą roślinność i jej korzenie, ale również doprowadza do śmierci kulturę bakteryjną i wiele gatunków glebowej fauny, dzięki której gleba jest właśnie bardziej żyzna. W płomieniach ginie wiele pożytecznych zwierząt. W sprzyjających warunkach pożar może się bardzo szybko rozprzestrzenić na budynki mieszkalne i gospodarcze, a nawet znajdujące się w pobliżu lasy. Do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych takich jak dwutlenek węgla i tlenki azotu, będących truciznami zarówno dla ludzi jak i zwierząt.
Pożary nieużytków, z uwagi na ich charakter i zazwyczaj duże rozmiary, angażują znaczną liczbę sił i środków straży pożarnych. Każda interwencja to poważny wydatek finansowy. Strażacy zaangażowani w akcję gaszenia pożarów traw, łąk i nieużytków, w tym samym czasie mogą być potrzebni do ratowania życia i mienia ludzkiego w innym miejscu. Może się zdarzyć, że przez lekkomyślność ludzi nie dojadą z pomocą na czas tam, gdzie będą naprawdę potrzebni.
W Polsce wypalanie traw jest zabronione, chyba że zostało zatwierdzone przez odpowiednie organy. W przypadku nielegalnego wypalania traw grożą kary finansowe oraz kary więzienia. Wypalania traw zakazują przepisy ustaw o ochronie przyrody i o lasach, a kodeks wykroczeń przewiduje za to karę nagany, aresztu lub grzywny, której wysokość może wynieść 5-20 tys. zł. Co więcej, jeśli w wyniku podpalenia dojdzie do pożaru, który sprowadzi zagrożenie na wiele osób albo zniszczenia mienia dużych rozmiarów, sprawca podlega karze pozbawienia wolności nawet do 10 lat.
Apelujemy o rozsądek!
Za większość pożarów traw i nieużytków rolnych odpowiedzialny jest człowiek !
Widzisz pożar?
Alarmuj! Reaguj!
Dzwoń pod numer alarmowy 112!