5 maja w Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu odbyło się uroczyste rozpoczęcie obchodów dwóch doniosłych wydarzeń historycznych – 230. rocznicy Uniwersału Połanieckiego oraz 760. rocznicy potwierdzenia praw miejskich dla Połańca. Te kluczowe momenty na zawsze wpisały Połaniec na kartach historii, stanowiąc niezatarty ślad w dziejach naszej Małej Ojczyzny. To wyjątkowy dzień dla połańczan, który upamiętnia nie tylko chlubne wydarzenia przeszłości, ale również hołduje bohaterom, którzy przyczynili się do kształtowania tożsamości miasta i walki o wolność.
Oficjalnego rozpoczęcia uroczystości dokonał burmistrz miasta i gminy Połaniec, Jacek Benedykt Nowak, który z szacunkiem wprowadził poczty sztandarowe, stanowiące symbol naszych wartości i tradycji. Następnie prowadząca uroczystość Katarzyna Drożdżowska, serdecznie powitała wszystkich zgromadzonych oraz zaproszonych gości, wśród których znaleźli się: minister rolnictwa i rozwoju wsi, Czesław Siekierski, poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Krzysztof Lipiec, wicewojewoda świętokrzyski Michał Skotnicki, płk Mariusz Tomalski z Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Anna Kosowicz, radna powiatu staszowskiego, przedstawiciele miasta partnerskiego Stara Lubovna, Primátor Ľuboš Tomko oraz członek rady miejskiej Michał Filińko, wójt gminy Borowa, Stanisław Mieszkowski, sekretarz gminy Borowa Robert Myjak, prezes komitetu Kopca Kościuszki, prof. dr hab. Piotr Dobosz, dyrektor Komitetu Kopca Kościuszki w Krakowie Leszek Cierpiałowski, przedstawiciel Towarzystwa Kościuszkowskiego ze Szczekocin Zenon Kułaga, przedstawiciel Towarzystwa Kulturalnego ze Szczekocin Grzegorz Piętek, wiceprezes zarządu ds. technicznych Enea Elektrownia Połaniec Jerzy Król, radni, pracownicy urzędu Miasta i Gminy Połaniec, przedstawiciele jednostek gminnych i powiatowych, szkół, przedstawiciele służb mundurowych, harcerze, poczty sztandarowe, przedsiębiorcy i mieszkańcy.
Następnie Małgorzata Dalmata-Konwicka odczytała fragmenty Uniwersału Połanieckiego, który jest niezwykle ważnym aktem w historii naszego kraju. To właśnie dzięki temu dokumentowi, wydanemu 230 lat temu przez Tadeusza Kościuszkę, wielkiemu bohaterowi narodowemu, możliwe stało się wprowadzenie zmian mających na celu poprawę sytuacji chłopów pańszczyźnianych.
Zespół Sidus zaprosił wszystkich zgromadzonych do wysłuchania pięknej pieśni kościuszkowskiej “Uniwersał Połaniecki” o głębokim znaczeniu historycznym, która przeniosła obecnych w czasy bohaterskich zmagań Tadeusza Kościuszki. Pieśń przypomniała o bohaterskich czynach naszych przodków i ich niezłomnym dążeniu do wolności i sprawiedliwości społecznej.
Następnie głos zabrał burmistrz miasta i gminy Połaniec, Jacek Benedykt Nowak, który podkreślił wagę obchodów 230. rocznicy Uniwersału Połanieckiego oraz 760. rocznicy potwierdzenia praw miejskich dla rozwoju społeczności lokalnej oraz kontynuacji wartości, za które walczyli nasi przodkowie. Zaznaczył, jak istotne jest pielęgnowanie pamięci o bohaterach narodowych, jak Tadeusz Kościuszko oraz o wydarzeniach, które ukształtowały naszą historię. Burmistrz zwrócił uwagę, że wolność nie została nam dana na zawsze, dlatego jest to nasze wspólne zadanie, by ją zachować i chronić dla przyszłych pokoleń.
Kolejnym punktem uroczystości był referat historyczny pt. “Czy Polacy mogą wybić się na niepodległość? O katechizmie Polski walczącej” wygłoszony przez dr Paulinę Mielnik. Jej przemówienie skupiło się na analizie znaczenia katechizmu Polski walczącej w kontekście dążenia do niepodległości oraz na inspirującej historii bohaterów narodowych, którzy stanowili fundament naszej walki o wolność.
Dzisiejsza uroczystość była doskonałą okazją do wręczenia odznaczeń nadanych przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Lecha Parella. Medalem Pro Patria została uhonorowana Małgorzata Dalmata-Konwicka, podkomisarz Damian Łasak oraz ks. Jerzy Nocuń za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. Uroczystego odznaczenia dokonał płk Mariusz Tomalski i burmistrz Jacek Benedykt Nowak.
W dalszej części uroczystości głos zabrali zaproszeni goście. W swoich przemówieniach podkreślili nie tylko znaczenie Uniwersału Połanieckiego, ale także bogactwo historii Połańca oraz jego ciągły rozwój na przestrzeni lat. Wyrazili wdzięczność za dziedzictwo narodowe, które stanowi fundament walki o niepodległość oraz zaangażowanie mieszkańców w budowanie lokalnej społeczności. Nie zapomnieli także o życzeniach pomyślności i sukcesów w dalszym rozwijaniu miasta oraz kontynuacji wartości patriotycznych, które są integralną częścią polskiej historii.
Po pierwszej części uroczystości, uczestnicy uformowali tradycyjny korowód, na którego czele stanęły połanieckie mażoretki oraz Orkiestra Dęta Grupy Azoty Siarkopol. W korowodzie uczestniczyli goście uroczystości, władze miasta, powiatu i województwa, poczty sztandarowe różnych organizacji oraz szkół. Przy pomniku Tadeusza Kościuszki, który jest symbolem walki o niepodległość, liczne delegacje złożyły kwiaty, wyrażając hołd bohaterom narodowym. Następnie wszyscy udali się pod Szkołę Podstawową w Połańcu, gdzie miało miejsce oficjalne odsłonięcie muralu upamiętniającego 230. rocznicę Uniwersału Połanieckiego.
O godzinie 12 na Kopcu Kościuszki odbyła się uroczysta msza święta, której przewodniczył ks.. kan. mgr lic. Mariusz Piotrowski. W trakcie swojej homilii nie tylko koncentrował się na aspektach duchowych tego wyjątkowego dnia, ale także podkreślił ważność pamięci historycznej oraz ciągłości dziedzictwa dla przyszłych pokoleń. Modlitwa w miejscu, które jest symbolem walki o niepodległość i ważnym punktem dla społeczności Połańca, nabrała szczególnego znaczenia, wpisując się w długą tradycję pielęgnowania pamięci o bohaterach narodowych.
[useyourdrive dir=”1MNpgTGhB9IqUppoInpthzhRLz2c75our” mode=”gallery” viewrole=”administrator|editor|author|contributor|subscriber|guest” downloadrole=”all”]
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Twój czas spędzony na Portalu Polaniec.com.pl jest dla nas najlepszym podziękowaniem za naszą pracę. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami, zapraszamy do naszego serwisu ponownie! Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.